Путин и Тръмп договориха 30-дневно примирие за енергийната инфраструктура
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 3

Владимир Путин изрази притеснения за възможно украинско превъоръжаване
Руският президент Владимир Путин прие предложението на американския държавен глава Доналд Тръмп за 30-дневно прекратяване на ударите по енергийна инфраструктура между Русия и Украйна, съобщиха от Кремъл и Белия дом във вторник. Според информация на агенция "БТА", руският лидер вече е издал съответната заповед на военното командване.
Двамата президенти са провели телефонен разговор, по време на който са осъществили "детайлен и искрен обмен на възгледи" относно продължаващия конфликт в Украйна. От Кремъл подчертават, че според Путин решението трябва да бъде "всестранно, устойчиво и дългосрочно", като се вземат предвид интересите на руската сигурност и първопричините за войната.
Спорни моменти в договорката
Въпреки постигнатото съгласие, руската страна е повдигнала "значими въпроси" във връзка с механизмите за наблюдение на примирието. Путин е изразил опасения относно възможността Украйна да използва 30-дневната пауза за мобилизиране на нови военни части и превъоръжаване.
От Кремъл категорично заявяват, че "ключово условие за избягването на изостряне на конфликта и за усилията по разрешаването му с политически и дипломатически средства трябва да бъде пълното прекратяване на военната и разузнавателната помощ за Киев".
Предложението за временно спиране на ударите по енергийни обекти идва от американската страна, като Украйна вече е дала своето съгласие миналата седмица. Това развитие се случва в контекста на продължаващите усилия за намиране на дипломатическо решение на конфликта, който вече навлиза в четвъртата си година.
Докладвай този коментар за нередност
×а Джейми Шей: На брифинг на говорителя на НАТО Джейми Шей. Брюксел, 25 май 1999 г.: Въпрос: Ако казвате, че югославската армия има много генератори, тогава защо лишавате страната от 70% не само от електричество, но и от водоснабдяване, защото според вас НАТО удря само военни цели. Отговор: За съжаление системите за управление и контрол също зависят от електричеството. Ако Милошевич наистина иска гражданите му да имат вода и електричество, всичко, което трябва да направи, е да приеме условията на НАТО и ние ще спрем тази кампания. Докато не го направи, ще продължим да атакуваме цели, които снабдяват армията му с електричество. Ако това има последствия за населението, това са неговите (на Милошевич) проблеми. Сменете Югославия на Украйна и Милошевич на Зеленски, разлика има ли?!?
Докладвай този коментар за нередност
×А тъжния кон : Лавров от години твърди, че те не обстрелва ли енергийната инфраструктура на Украйна
Докладвай този коментар за нередност
×иии: веднага полетяха шахедите ...