Протест в Ямбол срещу американските самолети в Безмер

0
Граждани настояват за отмяна на правителственото решение
Граждани настояват за отмяна на правителственото решение Видео: БГНЕС

Граждани настояват за отмяна на правителственото решение

Жители на Ямбол и представители на различни политически формации се събраха на протест пред областната управа в града, за да изразят недоволството си от разполагането на американски военни самолети в авиационна база Безмер, съобщават от БТА.

Искания за преразглеждане

Протестиращите настояват за незабавна отмяна на решението, прието от Министерския съвет и гласувано от Народното събрание. Събитието, организирано предимно през социалните мрежи като гражданска инициатива, събра хора както от града, така и от съседни населени места.

Участниците в демонстрацията издигнаха плакати с категорични послания като „Вън военните самолети” и „НЕ на американските самолети!!!”. След като изразиха недоволството си пред областната администрация, събралите се проведоха мирно шествие до сградата на Община Ямбол, охранявано от служители на реда.

Организаторът на недоволството Станислав Митев, който е жител на село Безмер, коментира основните мотиви на протестиращите: „Конкретните ни искания са решението, което беше взето от правителството, да бъде преразгледано и тези самолети да се премахнат от авиобаза Безмер. Хората са много притеснени за своята сигурност, затова искаме то да бъде преразгледано в полза на гражданите.”

Той допълни, че местното население не е получило адекватна информация от институциите. „Никакви гаранции не получихме за допълнителна сигурност. Казаха, че щели да бъдат разположени някакви допълнителни системи за прихващане. На какво – никой нищо не знае”, посочи Митев.

Военната операция и притесненията на местните

Напрежението в региона ескалира след 22 юли, когато парламентът разреши пребиваването на българска територия на до осем американски военни въздухоплавателни средства от типа КС-135. Решението предвижда разполагане на до 250 военнослужещи от Съединените щати, заедно с тяхното лично оръжие, боеприпаси и летищно оборудване. Мисията е планирана за периода от 24 юли до 1 октомври 2026 година и има за цел да осигури логистична подкрепа за операции на САЩ в Близкия изток.

Още миналия петък жителите на Безмер и Ямбол блокираха символично пътя към военното летище. В опит да успокоят ситуацията, министърът на отбраната Димитър Стоянов и министърът на младежта и спорта Енчо Керязов проведоха разговори с кметовете от региона в Областната администрация.

След срещата министър Стоянов бе категоричен: „България не е мишена, няма и да бъде мишена.” Според информация от Министерството на отбраната, американските самолети все още не са пристигнали, тъй като става въпрос за сложна операция, чийто точен график не се обявява предварително от съображения за сигурност.

Дипломатически уверения към Иран

Междувременно темата предизвика и международен отзвук. Днес министърът на външните работи Велислава Петрова е провела телефонен разговор с първия дипломат на Ислямска република Иран Абас Арагчи, информират от пресцентъра на външното министерство.

Повод за разговора е именно дислоцирането на американските самолети-цистерни. Министър Петрова е дала твърди уверения на своя колега, че е абсолютно изключено от територията на България да се осъществяват каквито и да било преки военни действия, свързани с ескалиращия конфликт в Близкия изток.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    2
    Ххаха!
    Те тези в Ямболско още живеят в 1963 г., не знам има ли данни дали за всичките години демокрация са вкарвали във властта друго освен комунисти от различни групировки. Израждане им тикат фитилите на финала на съществуването си и колко му е да извадиш навън дебила с червените байряци с петолъчките.
  • 2
    1
    хахаха
    Ебаси простите чугуни, тръгнали със сърповете и чуковете! Наби ли ви го яко в дупарата тоя, за който гласувахте? Вие сте свикнали де.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

В родилното питат майката:

– В графата за баща какво да напишем?

– Пишете авторски колектив!

Нови коментари