Почти половината от младите хора биха предпочели свят без интернет

0
Нов доклад разкрива шокиращо отношение към мрежата сред 16-21 годишните
Нов доклад разкрива шокиращо отношение към мрежата сред 16-21 годишните Снимка: Асен Игнатов / Архив

Нов доклад разкрива шокиращо отношение към мрежата сред 16-21 годишните

Почти половината от младите хора във Великобритания биха предпочели да живеят в свят, в който интернет не съществува, показва ново проучване, цитирано от "Гардиън". Изследването хвърля светлина върху нарастващото разочарование на младото поколение от дигиталната ера.

Близо 70% от анкетираните на възраст между 16 и 21 години споделят, че се чувстват по-зле след прекарване на време в социалните мрежи. Половината от тях (50%) биха подкрепили въвеждането на "цифров вечерен час", който да ограничава достъпа им до определени приложения и сайтове след 22:00 часа.

Една четвърт от младежите признават, че прекарват четири или повече часа дневно в социалните медии, а 42% се оказват нечестни към родителите си за онлайн активностите си. Същият процент (42%) признават, че лъжат за възрастта си онлайн, 40% имат фалшови профили, а 27% се представят за напълно различни хора.

Резултатите бяха оповестени, след като британският министър на технологиите Питър Кайл намекна, че правителството обмисля въвеждането на задължителни часове за временно блокиране на достъпа до приложения като TikTok и Instagram.

Експертно мнение

Рани Говендер, мениджър по политиките за безопасност на децата в интернет в NSPCC, предупреждава, че само цифровият "вечерен час" не е достатъчен. "Трябва да бъде ясно, че само цифровият „вечерен" час няма да защити децата от рисковете, на които са изложени онлайн. Те ще могат да видят всички тези рискове в други моменти от деня и те ще продължат да имат същото въздействие", подчертава тя.

Говендер добавя, че фокусът трябва да бъде върху създаването на "много по-безопасни и по-малко пристрастяващи сайтове" за младите потребители.

Тревожни данни

Проучването, проведено от Британския институт за стандартизация, обхваща 1293 млади хора и разкрива още, че 27% от тях са споделяли местоположението си с непознати в мрежата.

Три четвърти от анкетираните посочват, че са увеличили времето си онлайн заради пандемията от COVID-19, а 68% смятат, че прекараното време в интернет вреди на психичното им здраве.

Анди Бъроуз, изпълнителен директор на благотворителната организация за превенция на самоубийствата "Моли Роуз Фаундейшън", коментира, че младите хора осъзнават рисковете онлайн и искат технологичните компании да предприемат действия за тяхната защита.

Той предупреждава, че алгоритмите могат да предоставят съдържание, което "може бързо да се разрасне и да въвлече младите хора в спирала от вредни и тревожни материали", и призовава за нови закони, които да поставят нуждите на децата пред интересите на големите технологични компании.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

No jokes added

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари