ЕС подготвя забрана на социалните медии за деца
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Инициатива на Гърция, Франция и Испания цели въвеждане на "цифрово пълнолетие" в целия Европейски съюз
Европейският съюз планира да се превърне в глобален лидер в ограничаването на достъпа на деца до социални медии. Нова инициатива, водена от Гърция и подкрепена от Франция и Испания, предвижда въвеждането на общоевропейска възраст за "цифрово пълнолетие", под която децата ще имат нужда от родителско съгласие за достъп до популярни платформи.
Това означава, че "децата няма да могат автоматично да получат достъп" до приложения като TikTok, Instagram и Snapchat без родителско одобрение. Инициативата идва на фона на нарастващите опасения относно негативните ефекти от прекомерното време, прекарвано онлайн.
Предложението привлича световно внимание, особено след като Австралия наскоро въведе минимална възраст от 16 години за регистрация в някои социални мрежи, влизаща в сила до края на тази година.
Предстоящо обсъждане в ЕС
Инициативата ще бъде разгледана от министрите по цифровите технологии на ЕС на среща в началото на юни, когато Дания се подготвя да поеме ротационното председателство на Съвета.
"Защитата на нашите деца в интернет ще бъде ключов приоритет на предстоящото датско председателство на ЕС", заяви датският министър по цифровите въпроси Каролин Стаге Олсен. Датският премиер Мете Фредериксен по-рано също изрази подкрепа за забрана на социалните мрежи за лица под 15 години.
Различни подходи
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис смята, че пълната забрана не е ефективна. Вместо това, фокусът трябва да бъде върху проверката на възрастта и изискването към платформите да проектират услугите си по начин, щадящ непълнолетните, като избягват функции, предизвикващи пристрастяване.
Предложението включва задължителна, вградена проверка на възрастта и родителски контрол на устройствата, както и "европейски норми" за ограничаване на функции като автоматично възпроизвеждане, персонализация и изскачащи прозорци, които са проектирани да задържат потребителите онлайн за по-дълго време.
Инициативата е сигнал, че европейските столици не са доволни от темпа, с който регулаторите в Брюксел предприемат действия за предотвратяване на прекомерното излагане на децата на екрани.