Пет арабски страни осъдиха израелските удари в Сирия
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Рияд и съюзници призоваха за спиране на военната агресия
Пет ключови арабски държави – Саудитска Арабия, Египет, Катар, Йордания и Кувейт, осъдиха остро военните удари на Израел в южната част на Сирия. Информацията разпространи агенция Франс прес.
Дипломатически отзвук и международно право
От Министерството на външните работи на Саудитска Арабия излязоха с категорична позиция срещу действията на Тел Авив.
"Министерството на външните работи изразява най-строго осъждане от страна на Кралство Саудитска Арабия по отношение на явната израелска агресия срещу военни инфраструктури в южната част на Сирийската арабска република, която представлява явно нарушение на международното право и на сирийския суверенитет", се посочва в официалното изявление на институцията.
Представителите на Египет, Катар, Йордания и Кувейт подкрепиха позицията на Рияд. Дипломатите подчертаха, че суверенитетът на Сирия трябва да бъде гарантиран, а международната общност носи основна отговорност да не допуска подобни атаки.
Мотивите на армията на Израел
От своя страна военните сили на Израел обявиха, че действията им са провокирани от атаки срещу общността на друзите в региона. Военното командване уточни, че през нощта на четвъртък срещу петък е атакувало военни инфраструктури, които принадлежат на правителството в Сирия.
Позицията на Дамаск и Анкара
Властите в Сирия отхвърлиха изцяло израелските аргументи. Според управляващите в Дамаск става въпрос за нова агресия, която се оправдава под лъжовен претекст и със съчинени факти.
Ден по-рано представители на Турция също реагираха на военните действия. Турските дипломати определиха ударите като опасна ескалация и призоваха международната общност да се намеси решително за прекратяване на атаките.






















