Никола от Пловдив: Раят е на 25 метра под водата

0
Мечтата на финансиста е да се гмурка край Кокосовия остров в Тихия океан
Мечтата на финансиста е да се гмурка край Кокосовия остров в Тихия океан

Душа на романтик, влюбен в морето, се крие над сериозната външност на финансиста Никола Хаджигеоргиев.

Опитен гмуркач, секретар на прочутия пловдивски подводен клуб „Нептун”.  Гмуркането в подводния рай е идеален начин да избягаш от  монотонността на делника, да изживееш неповторими моменти сред жива красота. Неслучайно броят на пристрастените към подводни красоти расте с всяка година,  обяснява водолазът. 

Гмуркачите са хора от всякакви професии.  Всеки може да стане гмуркач - вече има достатъчно школи и системи за обучение. При професионалното обаче е нужно да си добре трениран, обяснява Никола  Хаджигеоргиев, съобщава  "Марица".

Налягането на водата не те смазва в дълбочина, не го усещаш, тъй като човешкото тяло е изградено предимно от течности. Опитът в гмуркането не се мери с месеци, а с брой гмуркания. След 30-ина  човек започва да придобива умения и да се наслаждава.    

В последните десетина години все по-популярно е гмуркане за забавление, Recreational diving - достъпно и сравнително безопасно. 

Най-приятната дълбочина е 20-25 м, в някои морета до 30-40. По надолу всичко става сивосиньо, трябва да бъде осветено, за да видиш реални цветове. Това е една от причините там да е сложена границата за развлекателното спускане, обяснява спецът.  

Споделя, че красивото хоби крие и рискове, които се минимизират със стабилна подготовка и спазване на привилата. А че има рискове, доказва инцидентът с една от най-опитните ни гмуркачки и инструктор Теодора Балабанова, която загина край Халкидики при опит да постави рекорд за Гинес, като стигне 231 м под водата. 

Максималната дълбочина, до която Хаджигеоргиев е стигал, е под 60 м. С навлизането в дълбочина, след 20-30 метра, започва да се усеща т.нар. азотна наркоза, причинена от  инертния газ азот, съдържащ се във въздуха, който гмурците дишат.  Без да е изпитвал състоянието в пълната му сила, Хаджигеоргиев го познава: намалява бдителността, вземаш грешни решения, имаш чувството, че ти се удължават ръцете, виждаш красиви цветни видения. Доброто е, че има бърз начин за противодейства - бавно изплуваш няколко метра нагоре и симптомите изчезват.     

От дълбочина 60 м той изплува около 40 минути. За да се адаптираш, трябва да спираш за определено време. Ако пренебрегнеш т.нар. декомпресия, рискуваш да си навлечеш усложнения и сериозни травми, дори смърт.   

Въпреки че се гмурка от 7-8 години, не е имал истински рискови моменти, които да са го изненадали неподготвен. Е, случвало се е регулаторът за подаване на въздух да изпуска неконтролируемо или пък заедно с въздуха да ти пуска и вода. Ако обаче запазиш самообладание, преодоляваш неприятната случка. Най-лошият съветник в гмуркането е паниката, твърди Хаджиниколов. 

Случвало се е на по-големи дълбочини негови приятели да получат азотна наркоза и да се налага да бъдат извадени на повърхността - не изведнъж, а постепенно, по алгоритъм. 

Човек наистина се чувства прекрасно под водата. Мнозина признават, че след 20-ия метър под повърхността болежките минават. 

След 25-ия метър все едно съм  като разбъркано кубче на Рубик, което отново се нарежда и се чувстваш невероятно добре - така описва усещането под вода  известният писател Любен Дилов-син, който сам е отличен водолаз и добър приятел на пловдивските гмуркачи.    

 Рай за търсачи на сувенири са Карибите, където изобилстват легенди за потънали кораби със съкровища от Новия свят. Всъщност през 1984 г. гмуркач късметлия наистина открива кораб, пълен със съкровища. Така че не всички легенди са празни приказки.  

В Черно море също има много потънали кораби - при международна експедиция това лято с модерни технологии бяха открити над 60 идеално запазени кораба. Има въжета и дървен материал, които изглеждат потопени преди дни, а всъщност са потънали преди хиляди години.  

На пръв поглед нашето море е по-мрачно от южните, с  повече течения, рискови са и т.нар. термоклинове - водата горе е 25 градуса, а 20 метра по-надолу - 7 градуса. Но пък е предимство човек да се научи да се гмурка тук - по-лесно му е после в по-бистрите морета. 

Пловдивчанинът си има мечта - да се потопи в кристално бистрите води край приказния необитаем Кокосов остров в Тихия океан - резерват под егидата на ЮНЕСКО. Всички живописни клипове с  огромни пасажи акули чук са снимани там. 

Източник: Марица
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

Двама интернет маниаци си чатят:
- А бе, бро! Говори се, че имало живот извън мрежата.
- Дай линк...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари