Намериха пари за канализационна система в "Средна кула" и "Долапите"
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 3
Безвъзмездна помощ по програма на Европейския съюз ще получи ВиК - Русе за реконструкция и рехабилитация на водопроводната мрежа на територията на общината.
Това се предвижда в регионалното прединвестиционно проучване на базата на което ще се определят параметрите за ВиК проекти с цел постигане съотвествие с националното и европейското законодателство.
95 милиона лева е ориентировъчната стойност на инвестиционното намерение. Предвижда се подмяната на 3 действащи довеждащи водопровода с два нови с приблизителна дължина от 10 километра, както и реконструкция и рехабилитация на водопроводна мрежа с дължина около 61 километра. В сумата е включено и изграждането на канализационна система в "Средна кула" и "Долапите".
Припомняме, че там хората чакат това да се случи повече от 40 години. По-сериозни опити да се осигури европейско финансиране се правят от 2008 насам. През 2014 стотици жители от двата квартала дори блокираха пътя Русе – София с искане държавата да се намеси и да отпусне средства за решаване на водния проблем. Последно изграждането на канализацията в двата квартала се забави, заради жалба срещу фирмата, спечелила обществената поръчка за изготвяне на проект.
В края на миналата година стана ясно, че през 2018 "Средна кула" и "Долапите" са включени в големия воден проект на Русе. Ориентировъчната стойност на строителните дейности по изграждането на канализацията е 30 милиона лева.
На предстоящото заседание на ВиК асоциацията ще бъде гласувана и инвестиционната програма на водното дружество за 2018 година, която предвижда около 3 милиона лева в подмяна на водопроводна инфраструктура в общините от областта.























Стоян Тончев: Службите "закриха" клетката на Иво Калушев с...
ИТН иска пълна забрана за публични функции на...
ИТН иска пълна забрана за публични функции на...
ИТН иска пълна забрана за публични функции на...
Стоян Тончев: Службите "закриха" клетката на Иво Калушев с...