Надежда Йорданова: Разделянето на парламентарната група е политическа грешка
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Депутатът критикува липсата на механизми в новия парламентарен съюз
Решението на партия "Продължаваме промяната" да се отдели в собствена парламентарна група е тежка политическа грешка. Това заяви представителят на "Да, България" Надежда Йорданова в ефира на телевизия NOVA, критикувайки действията на своите доскорошни коалиционни партньори.
Обединение срещу концентрацията на власт
Надежда Йорданова, която беше и водач на листата на обединението в Русе на последните парламентарни избори, обясни, че "Демократична България" е преговаряла с категоричен мандат за запазване на единството на коалицията. "Това е доверието, което получихме от гражданите", подчерта тя.
Според нея настоящата политическа ситуация в страната изисква общи действия, а не фрагментация на демократичните сили. "При тази свръхконцентрация на власт около Румен Радев е необходима ефективна и обединена парламентарна група, която да отстоява демократичния европейски път на страната", посочи депутатът. Йорданова отбеляза, че разделянето създава допълнителни предизвикателства и пред предстоящите президентски избори.
Недостатъци в парламентарния съюз
По отношение на предложената от "Продължаваме промяната" концепция за създаване на общ парламентарен съюз, Йорданова изрази сериозни юридически и практически резерви. "Към момента опцията парламентарен съюз не е уреден в правилника на Народното събрание. Самият документ на първо четене изглежда непълен - липсват механизми за вземане на общи решения, а текстовете са твърде декларативни", обясни народният представител.
Тя припомни, че в коалиционния формат винаги е имало различия, които обаче системно са били преодолявани. "Във всяка коалиция има трудности и търкания. Ние винаги сме били различни, но сме намирали общ път", допълни тя.
Техническите постове не заменят политиките
Йорданова критикува и лансираните аргументи, че разцепването на групата би донесло повече ръководни позиции в комисиите на Народното събрание. "Техническите съображения не могат да заменят политическата логика. Въпросът не е в това кой какви и колко позиции ще заеме, а дали ще има силна и ефективна опозиция", категорична бе тя.
Според нея влиянието в парламента зависи пряко от мащаба на политическото представителство. "Големината на парламентарната група има значение, когато става дума за влияние и възможност да отстояваш политики", завърши Йорданова.






















