Мобилно приложение ще помага за опазване на вековните гори у нас

0
Чрез мобилното приложение всеки може да изпрати информация за вековни дървета, които да бъдат включени в картата на вековните гори
Чрез мобилното приложение всеки може да изпрати информация за вековни дървета, които да бъдат включени в картата на вековните гори Снимка: NOVA

Чрез мобилното приложение всеки може да изпрати информация за вековни дървета, които да бъдат включени в картата на вековните гори

Мобилно приложение „Вековните дървета“ ще помага за опазване на вековните гори в България. То е създадено от Атанас Русев, а целта е всеки един от нас да снима и качва снимките на вековните дървета, които е открил.

„Тази идея се роди спонтанно, скоро ще станат три години. Бяхме заедно в гората с моя приятел Александър Дунчев, когато ни хрумна да направим възможно хората, които посещават природата и горите, да могат да обозначават вековните дървета и те да влизат в карта, в регистър, за да могат други след това да им се любуват“, казва в ефира на “Нашият ден“ по БНР Атанас Русев.

Какво да направи човек, след като свали приложението?

“Просто да отиде там, където е вековното дърво. Има си бутонче на самата апликация как да се позиционира. Може да направи няколко снимки, може да направи видеоклип, може да направи аудио запис, може да прикачи файл от телефона и компютъра си и да изпрати тази информация с натискането на един бутон. След като тя бъде одобрена, застава на картата на вековните гори, която сме направили с 3D интерфейс, а самото дърво започва да излиза с цялата си информация“, обяснява той.

Прегръщат ли достатъчно много хора тази идея?

“Ние пуснахме приложението преди няколко и забелязахме, че доста се използва. Непрекъснато има хора, които качват нови вековни дървета в нея, те излизат на платформата, така че вероятно ще се използва и за в бъдеще. Такива са ни очакванията“, казва още Русев.

И обяснява още, че “в момента, в който едно дърво застане на картата вече има информация, че то съществува и е там“:

“Всеки човек може да отиде да го види, освен това, горските, които работят на терен, ще се постараят то да бъде запазено. Допълнително сме предвидили за всички тези дървета да има допълнителна защита. Когато те влязат в регистъра, вече да бъдат описани и да бъдат предложени за природни забележителности. И самият официален регистър на МОСВ, който се поддържа за вековните дървета, да се обогати по този начин и те наистина да бъдат вече защитени законово“.

Местната власт…

“Ако местната ни власт е порочна, няма шанс нито за това дърво, нито за останалите дървета. Но е крайно време в тази държава нещата да започнат да се случват така, както трябва, а не както някой е платил да станат“, заявява Русев.

“Мобилното приложение съвсем скоро ще бъде достъпно и за платформите IOS и хората ще могат и с айфони да си го инсталират. Ще го компилираме също и за всички платформи. Когато нямат покритие на мобилната мрежа хората, могат да слагат вековни дървета, когато се намират вкъщи и имат хубаво покритие. Предвидили сме най-различни сценарии, така че потребителят да се чувства доволен и щастлив“, обяснява още Атанас Русев.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

На пазара:
- Едно кило ягоди!
- Какви предпочитате, български или брани от българи?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари