"Мета" заяви интерес за инвестиции в България след 2028 година

0
Росен Желязков: Потенциалът ни е в енергийните възможности и оптичната свързаност
Росен Желязков: Потенциалът ни е в енергийните възможности и оптичната свързаност Видео: БНТ

Росен Желязков: Потенциалът ни е в енергийните възможности и оптичната свързаност

Технологичният гигант "Мета" (компанията собственик на Facebook) има сериозен интерес да инвестира в България след 2028 година. Това съобщи министър-председателят Росен Желязков след среща с представители на компанията в Ню Йорк, където участва в 80-ата сесия на Общото събрание на ООН.

"Мета" ни запознаха с техните инвестиционни намерения в Европа, тази и следващата година се концентрират в други държави, но след 2028 г. много сериозен интерес имат именно заради регионалните възможности, които България предлага", заяви премиерът пред журналисти.

Според Желязков, основните предимства на страната ни, които привличат вниманието на технологичния гигант, са човешкият потенциал и енергийните възможности, необходими за изграждане на специализирана инфраструктура.

"Въпросът за енергийното обезпечаване и бъдещите технологични възможности пред страната за изграждане на специална инфраструктура, развитие на потенциал за изграждане на гигафабрики за изкуствен интелект и, разбира се, привличането на стратегически партньор като "Мета" е изключително важно", подчерта министър-председателят.

Той допълни, че амбицията на България е не просто да бъде вносител на електрическа енергия, а да използва пълноценно всички енергийни източници, включително за изграждането на центрове за данни (data centers). Предпоставка за това е добрата оптическа свързаност, с която страната разполага.

"За нас е важно да комбинираме интереса на американския бизнес, на производителите на оборудване и на крайните ползватели", добави премиерът Желязков.

Срещата с "Мета" се проведе след разговори с ръководството на "Дженеръл електрик" за малките модулни реактори, които също могат да доведат до бъдещи инвестиции в енергетиката на страната.

Росен Желязков се намира в Ню Йорк, където води българската делегация на 80-ата сесия на Общото събрание на ООН. Освен срещата с "Мета", премиерът проведе и редица други разговори с представители на американския бизнес, като акцентът беше поставен върху привличането на инвестиции в стратегически сектори като енергетика, технологии и иновации.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Нямам търпение да почнат да обявяват бедствено положение заради преспи от 3 сантиметра и арктически температури от минус два градуса.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари