Мъж осъди България заради мина край къщата му
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Софиянецът Димитър Йорданов осъди България в Страсбург да му плати 8000 евро за материални и морални щети плюс близо 2000 евро за съдебни разноски, че направила открита каменовъглена мина върху земята му в Голямо Бучино без да го компенсира.
В края на 80-те години и началото на 90-те държавата решила да пристъпи към експлоатация на залежи недалеч от селото и одържавила много ниви, като обещала да ги замени с други земи, пише вестник Сега. Тъй както не удържала думата си, Йорданов заявил отказ пред местните власти да даде нивата си.
Останал да живее в къщата си накрая на селото, а мината започнала да работи на 160-180 метра от нея. По стените й се появили пукнатини, защото за добива на въглища се правели взривове. Скоро се срутили плевнята и оборът му. Като разбрал, че става опасно за живота му, той напуснал къщата си през 1997 г. След известно време тя се срутила и имотът запустял.
През 2001 г. Йорданов подал иск срещу добивната фирма за обезщетение. Съдът потвърдил, че компанията е извършвала взривове в 500-метровата буферна зона, което е недопустимо. Въпреки това не забелязал връзка между добива и щетите, защото сметнал, че къщата просто е била овехтяла и сама е паднала.
По друго дело "Копанкови срещу България" Европейският съд за правата на човека присъди 20 870 евро за материални щети и по 2000 евро на четирима тъжители за морални щети, плюс 4615 евро за съдебни разноски.
Семейство Копанкови имало къща в Казанлък, където през 1988 г. кметът решил да построи на нейно място жилищен блок. Обещал компенсация от два апартамента. Семейството чакало 20 години и не ги получило, въпреки че къщата била съборена. Обърнало се към съда, но той не открил вина на местната власт.





















Мълчанието на Румен Радев обърква избирателите
Доналд Тръмп отхвърли новия лидер на Иран
Надежда Нейнски: Техеран гарантира сигурността на България
Омбудсманът даде Росица Георгиева на прокурор
Омбудсманът даде Росица Георгиева на прокурор