Любомир Каримански: Идеята за хранителни магазини в пощите е пълно недомислие

2
Икономистът изрази съмнения и относно целесъобразното изразходване на средствата от Бюджет 2025
Икономистът изрази съмнения и относно целесъобразното изразходване на средствата от Бюджет 2025

Членът на УС на БНБ критикува остро предложението и напомня за предстоящата роля на пощите при въвеждането на еврото

Член на Управителния съвет на Българската народна банка определи идеята за разкриване на хранителни магазини в пощенските станции като „пълно недомислие и популизъм". В предаването „120 минути" по bTV Любомир Каримански заяви категорично, че подобна инициатива е практически неосъществима.

Най-вероятно хората, които са предложили тази идея, последните 15-20 години не са влизали в пощенска станция и не знаят начина и процеса на работа там. Те не знаят нивото, на което се намира и технически, и от страна на човешкия ресурс цялата пощенска мрежа", коментира икономистът в ефира на телевизията.

Каримански подчерта, че пощенските станции вече имат важно предназначение в процеса на въвеждане на единната европейска валута. „Ние натоварваме пощите и с обмяната на левовете в евро за местата, където няма банкови клонове. Това е залегнало в плана за приемане на еврото", обясни той.

Според финансовия експерт, „Български пощи" е дружество, което е декапитализирано, а предлаганите от него услуги не са конкурентоспособни на пазара, което допълнително поставя под въпрос реалистичността на идеята за превръщането на пощенските станции в хранителни обекти.

Критика към държавния бюджет

В същото интервю Каримански коментира и проектобюджета на България за 2025 година, като изрази резерви относно целесъобразността на планираните разходи.

Бих искал бюджетът да бъде достоен за българите, да преразпределя всичко, което се събира като данъци, по начин, по който парите да се влагат в инвестиции с добавена стойност и да бъде осигурена стабилна здравна и социална система, но мисля, че сме далеч от това", сподели членът на УС на БНБ.

Той обърна внимание на необходимостта от структурни реформи в държавната администрация, за да се гарантира ефективно изразходване на публичните средства. „Докато не се заемем с реформиране на отделните системи и докато не направим така, че държавната администрация да бъде ефективна, трудно ще можем да разчитаме на това, че всички средства, които се отделят в публичния сектор, се използват целесъобразно", подчерта икономистът.

Притеснява ме неизвестността по начина, по който ще се изразходват средствата в капиталовата програма, които са дублирани с големия дълг. Увеличават се дяловите участия на правителството в държавните дружества – целта е инвестиционната програма и да изграждаме инфраструктура и др.", заключи Каримански.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари