Ловци на трюфели: Чумата се разпространява с фуражите

1
На нас ни е забранено да влизаме в горите, а в същото време дърводобивът не е спрян
На нас ни е забранено да влизаме в горите, а в същото време дърводобивът не е спрян Снимка: Йорданка Калчева / Actualno

Сезонът на събиране на трюфели е сега и с наложената забрана да се влиза в горите заради опасността от пренасяне на зараза на Африканска чума, ще си загубим пазарите. Забраната е за гъбари, за билкари, ловци, пчелари, а в същото време дърводобивът не е спрян“.

Това казаха търсачи на деликатесната гъба от цяла Североизточна България на днешния протест в Добрич, цитирани от Actualno.

По техни данни в страната ни се събира черен трюфел и почти цялото количество се изнася. Италия е основен купувач на трюфели. Килограмът се изкупува средно за 60-70 лв. в зависимост от качеството. Ако чуждестранните партньори не се заредят с планираните количества трюфели, те ще се насочат към други страни, са опасението на българските събирачи. „Няма как от нас – търсачите на трюфели, заразата да влезе в свинекомплексите, тя се разпространява с фуражите“, категоричен е Светлин Неделчев. Той посочва, че в голяма част от горите в Добруджа са липови и там няма диви свине, защото липсва храна за тях.

Красимир Кънчев от Варна посочи, че сезонът трюфелите е около два месеца и половина и това е времето, когато хората разчитат да припечелят, за да осигурят семействата си. На ден опитен търсач на трюфели може да си докара 100-120 лв. Но има и разходи – 360 лв. струва таксата на Държавно ловно стопанство – Балчик. Цената не е посочена централно от Министерството на земеделието, а всяко горско стопанство си я определя. Отделно са разходите за обучени кучета, за високопроходими автомобили, с които да се преминават пресечени местности.

По данни на Ради Радев от Варна над 30 хиляди са търсачите на трюфели в страната, но реално надхвърлят 100 хиляди, тъй като често в този бизнес са включени цели семейства.

Излезлите на днешния протест изразяват готовността си да спазват 3-километровата обособена инфектирана зона около огнището на вируса, но не виждат смисъл в пълната забрана да се навлиза в горите. Те връчиха протестна нота и подписка, подкрепена от над 200 души, на областния управител на Добрич. Те са категорични, че ако исканията им не бъдат удовлетворени, ще преминат към ефективни действия и ще настояват за оставката на земеделския министър Десислава Танева.   

Източник: actualno
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари