Личните лекари искат повишаване на потребителската такса

1
Един от начините за повишаване на средствата за здравеопазване е повишаване на здравната вноска, каза проф. Костадин Ангелов
Един от начините за повишаване на средствата за здравеопазване е повишаване на здравната вноска, каза проф. Костадин Ангелов Снимка: БТА

Един от начините за повишаване на средствата за здравеопазване е повишаване на здравната вноска, каза проф. Костадин Ангелов

Заради близо един милион здравнонеосигурени граждани здравната система ежегодно губи по 360 милиона лева. Това каза доц. Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ) по време на кръгла маса, на която се обсъждат проблемите, предизвикателствата и възможните решения в първичната извънболнична медицинска помощ, предаде БТА.

По думите му през последните десет години броят на неосигурените не се променя. Трябва да се намери начин да се увеличат общо средствата за здравеопазване, добави доц. Киров и припомни, че има голяма група от лица, за които държавата не плаща пълния размер на здравната вноска.

От 2012 год. не се е променяла таксата за посещение при личния лекар, която е 2,90 лв., но за децата тя не се заплаща, а немалко хора са освободени от нея или плащат по един лев, припомни лекарят. Доклад на „Евростат“ показва, че средствата за извънболнична помощ в България са пет пъти по-малко в сравнение с финансовия ресурс в другите европейски държави, каза още доц. Киров. По думите му немалко от общопрактикуващите лекари нямат медицинска сестра или сътрудник заради липса на финансова възможност. Процесът на промените в първичната помощ няма да бъде кратък, ще бъде труден, но не може да минеш 1000 крачки без да направиш първата, допълни доц. Киров.

Изправени сме пред сериозна ситуация, основно заради това, че всички работим в сравнително инертна система и всяка промяна дава резултат след години и ако сега вземем някакви мерки, ще видим резултатите след минимум осем години, каза председателят на парламентарната комисия по здравеопазване доц. Антон Тонев.

Сред лекарите в страната не повече от 13-14 процента са до 50-годишна възраст, каза д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз. Най-много работещи общопрактикуващи лекари има в областите София, Пловдив и Варна, а най-малко – в Разград, Търговище, Смолян и Кърджали.

Съвсем скоро системата вероятно няма да може да се самоиздържа, каза още д-р Маджаров и посочи, че предстои криза с невиждани в близкото минало размери, изразяваща се в силно ограничен достъп до медицинска помощ. Той посочи, че в страната работят 3990 общопрактикуващи лекари.

Регионален дисбаланс, концентрация на лекарски практики в големите градове, недостиг на медици в малките и труднодостъпни населени места, липса на адекватни стимули за общопрактикуващите лекари отчете заместник-министърът на здравеопазването Тома Томов. По думите му осигуреността с общопрактикуващи лекари в страната е на едно от най-ниските нива на осигуреност в ЕС.

Подкрепям предложението на НЗОК за електронна идентификация - пластика, която ще се издава от личния лекар и пациентът ще доказва присъствието си не с подпис върху хартия, а с магнитно отчитане на информацията чрез четец, каза доц. Антон Тонев. Това е стъпка към пълното премахване на хартията, допълни той.

Един от начините за повишаване на средствата за здравеопазване е повишаване на здравната вноска, а другата възможност е парите да дойдат от данъци, каза проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС. Вече опорочихме пенсионния модел по този начин и смятам, че моделът на здравеопазването не трябва да бъде опорочаван, ако искаме той да остане достатъчно справедлив за всички нас. Повишаващият се процент на работещите в първичната помощ лекари в пенсионна възраст ще намалява достъпа до медицинска помощ, така че само с финансов ангажимент от държавата бихме могли да преодолеем липсата на достатъчно добър достъп, допълни проф. Ангелов.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    5
    Тонина
    Парите не са причината да няма желаещи да стават лични лекари.Заплащането е в пъти по високо от на лекар в болница. Причината е в непрекъснатото усложняване и увеличаване на постоянно променящите се изисквания от всякакъв вид на НЗОК с които ги обременяват .Затова и специалността става все по натоварена, неатрактивна и трудна за практикуване.
  • 5
    4
    Бу
    Заглавието в превод: Масовите убийци повишават тарифата
  • 10
    3
    плюс-минус
    Как така се получи, че директорът на една частна русенска болница получи 1 милион лева годишна заплата преди година-две? И с какви средства построи това недоразумение - новото крило на бившата трета поликлиника, сега негова частна болница? Не остана място живеещите в района да могат да паркират колите си заради автомобили от други окръзи. Защо болницата няма паркоместа? Ама повишавайте здравната вноска, за да могат някои "лекари" да богатеят все повече и повече!
  • 10
    2
    Пожелание от сърце
    Костадин Ангелов, дано с парите от повишената здравна вноска да платите за погребението на децата ви! Българите са най-долното, гнусно и проклето племе! Крадат от бедни, болни, и сираци, да дават на богатите. Дано вас да ви застигне възмездието! От онези с неплатени здравни вноски повечето са безработни и нямат никакви доходи, най-често заради някакви тежки, или хрончини заболявания, на тях ли ще вдигате здравната вноска бе проклетници?! Искате да им вземете и последния залък от устата ли?! За да давате тлъсти хонорари на оядените докторя, които вече не си знаят парите и милионите. Защо държавните служители в българия, които са с тлъсти заплати и бонуси изобщо не плащат здравни вноски?! Вие сте тотални изроди и сбърканяци, и дано съдбата и Господ ви въздадат на вас и на цялата ви рода същото, което вие причинявате на онеправданите!
  • 15
    1
    colibri
    Най-лесно е да се повиши здравната вноска-това е лесния начин. Нека първо държавата да внася пълните вноски на тези, които осигурява, да се спрат течовете в НЗОК... Какво направиха здравните власти за привличане на младите лекари в доболничната помощ?
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Най-висша форма на препоръка в България: "Кажи, че аз те пращам"!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари