Краставиците поскъпнаха с над 22%
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Цените на основни хранителни продукти продължават да растат
Цените на основни хранителни продукти продължават възходящата си тенденция и тази седмица, като най-драстично поскъпване се наблюдава при краставиците - с 22,72 процента, сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 0,45 процента до 2,226 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,225 пункта, а базовото равнище от 1,000 пункта датира от 2005 година.
"Продължава тенденцията за нормално пазарно взаимодействие без външни влияния", заяви председателят на ДКСБТ Владимир Иванов на редовната си пресконференция.
Драматично поскъпване на краставиците
Краставиците отбелязаха най-голямо поскъпване при зеленчуците - с 22,72 процента до 2,15 лева за килограм. В същото време, най-голямо поевтиняване се наблюдава при зелените чушки, които са с 13,61 процента надолу до 1,93 лева за килограм.
Червените чушки също поевтиняха, но не толкова драстично - с 3,63 процента, като се търгуват по 2,76 лева за килограм. По-ниска е цената и на зрелия лук кромид - с 10,65 процента до 1,04 лева за килограм.
Смесена картина при плодовете
При плодовете най-много поевтиняват кайсиите - с 6,59 процента до 3,83 лева за килограм. Лимоните обаче продължават възходящата си тенденция и тази седмица са с 6,26 процента нагоре до 4,38 лева за килограм.
Ябълките поевтиняват минимално - с 0,79 процента до 2,76 лева за килограм, а прасковите падат с 4,92 процента до 3,63 лева за килограм.
Основни хранителни продукти с повишение
Цената на кравето сирене се повишава с 0,95 процента до 11,74 лева за килограм, докато кашкавалът тип "Витоша" намалява с 1,08 процента до 17,57 лева за килограм. Киселото мляко поскъпва с 3,28 процента до 1,45 лева за кофичка от 400 грама.
Олиото отбелязва значително поскъпване с 4,53 процента до 3,23 лева за литър, а брашното тип 500 поскъпва с 2,90 процента до 1,56 лева за килограм. Захарта поевтинява с 0,66 процента до 1,81 лева за килограм.






















