Потребителската кошница поевтиня с 2 лева

1
Цената на основните храни спадна от 101 на 99 лева заради сезонни колебания
Цената на основните храни спадна от 101 на 99 лева заради сезонни колебания Снимка: Dunavmost

Цената на основните храни спадна от 101 на 99 лева заради сезонни колебания

Потребителската кошница с основни хранителни продукти е поевтиняла с 2 лева тази седмица и вече струва 99 лева вместо 101 лева. Намалението се дължи на сезонните колебания, а не на дефлационни процеси, съобщи председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) Владимир Иванов.

"Наблюдаваме един спокоен пазар, с нормални взаимодействия. Потребителската кошница за седмицата намалява с 2 лева – от 101 на 99 лева. Това се дължи на сезонните колебания," заяви Иванов, цитиран от БТА.

Поевтиняването е резултат главно от понижените цени при зеленчуците и известното намаление при животински продукти като свинското месо, пилешкото месо и киселото мляко, уточни председателят на комисията.

Кои продукти поевтиняват

При зеленчуците най-съществени намаления се отчитат при тиквичките - с 25 стотинки, динята, зелето, червения и зеления пипер. Свинското месо е поевтиняло с 21 стотинки, а пилешкото - с 17 стотинки.

Стабилни цени запазват брашното, захарта, варивата, оризът, яйцата, олиото, маслото, доматите и краставиците.

Продукти с ръст в цените

Леки поскъпвания се наблюдават при кашкавала, сиренето, ябълките, лимоните и прасковите. Най-голямото повишение е при лимона - с 17 стотинки, и ябълката - с 12 стотинки.

"Вариациите са доста малки. Всички останали вариации са в размер между 1 и 2 стотинки," отбеляза Владимир Иванов. Той подчерта, че в никакъв случай не може да се говори за тенденция нагоре-надолу, по-скоро се наблюдава един доста стабилен пазар със съответните сезонни влияния.

Двумесечна динамика на цените

В периода от 20 май до днес цените на основните храни показват смесена картина. Захарта е поскъпнала с 7 стотинки до 1,94 лева за килограм, докато фасулът е поевтинял с 10 стотинки до 4,25 лева за килограм.

Значителни намаления се отчитат при сезонните продукти - картофите от 1,39 лева са спаднали на 1,04 лева за килограм, зелето от 1,70 лева е паднало на 0,92 лева, а дините от 1,25 лева вече се продават за 0,69 лева за килограм.

"Всичко това е вследствие на сезонните колебания. Съвсем нормален спад на стоки, характерни за сезона, които се произвеждат и една нормална тенденция," допълни председателят на ДКСБТ.

Иванов изрази надежди за по-благоприятен климат с валежи, за да се избегнат катаклизми и да не бъде засегната реколтата на полето.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Полицаят:

– Господине, айде моля Ви, излезте от колата!

Шофьорът:

– Не мога, брат! Пиян съм! Влез ти...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари