Красимир Вълчев: Часът по Религия става задължително избираем
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Целта на новия предмет е да направи децата ценностно формирани, а не да налага религиозни доктрини
Часът по Религия няма да бъде задължителен, а задължително избираем в учебния план. Това означава, че учениците ще имат възможност за избор между различни програми. Задължителен ще бъде часът по Добро – фокусиран върху възпитание в позитивни ценности, а не върху религиозно обучение. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на посещението си в Пазарджик.
Министърът подчерта, че новият предмет ще бъде воден от специално квалифицирани учители, подготвени в университетите. Той също така потвърди, че в сряда, 8 май, Министерството на образованието и науката ще представи публично алтернативната програма на предмета.
"Говорим за изцяло светско образование, целта е да направим децата ценностно формирани", подчерта Вълчев, опитвайки се да разсее опасенията, че новият предмет може да накърни светския характер на образователната система.
Открит урок в Пазарджик
В рамките на посещението си в южния град, министър Вълчев присъства на открит урок по "Добродетели и възпитание" в начално училище "Васил Друмев". Това е част от усилията на образователното министерство да демонстрира как би изглеждал на практика новият предмет и какви методи на преподаване ще бъдат използвани.
Постепенно въвеждане
Ако законопроектът бъде приет от Народното събрание през есента, новият предмет ще започне да се изучава най-рано през учебната 2026-2027 година, като първо ще бъде въведен в първи клас. Това ще даде достатъчно време за подготовка на учебните програми, квалификация на учителите и разработване на необходимите материали.
Министърът е категоричен, че предметът ще има светски характер и ще се фокусира върху етично възпитание, изграждане на граждански ценности и исторически компетентности. Религиозните теми ще бъдат разглеждани в културологичен и исторически контекст, без да се налага определена религиозна доктрина.
"Това няма да е задължителен час по вероучение, а ще е задължителен час по възпитание в добро", допълни Вълчев, опитвайки се да успокои критиците на инициативата.