Кирил Петков: Фалшиви пътеки източват здравната система без контрол
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 1

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" заяви, че фалшивите пътеки ощетяват фонда с десетки милиони лева
"Звучи като един малък СМС. Защо като ви прегледат да не получите един малък СМС, че са ви прегледали. Оказва се, че особено в някои частни болници това е огромна практика," заяви съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков в предаването "ЕвроДикоФ" по телевизия "Евроком".
Коментарът на Петков идва само ден след като Народното събрание отхвърли законопроекта на ПП-ДБ за промени в Закона за здравното осигуряване, който предвиждаше въвеждането на СМС известяване при всички медицински прегледи, заплащани от НЗОК.
Според Петков, в момента се източват значителни средства от Здравната каса чрез фиктивни прегледи и хоспитализации. "Фалшиви пътеки. Източват Здравната каса, реално без никакви хора да са били там. И този СМС щеше да осветли тази практика. Уж един СМС, а говорим за десетки, дори стотици милиони от здравната каса," подчерта той.
Бившият премиер смята, че тези пари биха могли да бъдат използвани за повишаване на заплатите на медицинските специалисти. "Когато ние предложихме 60 милиона лева повече за младите сестри и лекари от здравната каса да бъде платено към тях – 'не, нямало пари'," припомни Петков и добави: "Аз съм сигурен, че само с този СМС, сигурно щяхме да направим така, че да имаме пари не само за пълното покачване на заплатите на медицинските сестри, ами щяха да ни останат сигурно още толкова за допълнителни инвестиции в Здравната каса."
Отхвърлено предложение
Законопроектът за промени в Закона за здравното осигуряване, внесен от Божидар Божанов и група народни представители от ПП-ДБ, беше отхвърлен на първо четене с 86 гласа "за", 66 "против" и 43 "въздържал се". Основното предложение в него беше въвеждането на задължително електронно известяване на здравноосигурените за всички медицински дейности, заплащани от касата.
Според вносителите от ПП-ДБ, това би позволило на гражданите да упражняват контрол върху разходваните средства от НЗОК и да сигнализират при отчетени, но неизвършени медицински дейности.
По време на дебатите в парламента доц. Васил Пандов от ПП-ДБ заяви, че подобно известяване няма да натовари бюджета на НЗОК, като уточни, че е имало положителни становища от Министерството на здравеопазването, НЗОК и съсловните организации.
Законодателната инициатива обаче не събра достатъчно подкрепа, а вместо това беше приет на първо четене проектът на БСП, предвиждащ въвеждането на втори подуправител на НЗОК.
Докладвай този коментар за нередност
×Anton : Това се случва от години,особено от Болница Медика,мошеници и крадци,да ги проверят сериозно и ще се видят кражбите им