Казахстан спасява България от дефицит на горива

0
Цветомир Николов предупреждава, че държавните помощи могат да предизвикат обратен ефект върху икономиката
Цветомир Николов предупреждава, че държавните помощи могат да предизвикат обратен ефект върху икономиката Видео: NOVA

Цветомир Николов предупреждава, че държавните помощи могат да предизвикат обратен ефект върху икономиката

България е защитена от физически недостиг на горива благодарение на сигурния внос от Казахстан, но цените по родните бензиностанции остават заложник на глобалните конфликти и международните борси. Това заяви енергийният анализатор Цветомир Николов по време на гостуването си в предаването „Интервюто в Новините“ по телевизия "NOVA".

Експертът от Центъра за изследване на демокрацията беше категоричен, че към момента няма пряка заплаха за сигурността на доставките както за страната ни, така и за Европа. След началото на войната в Украйна Европейският съюз е успял да диверсифицира успешно своите източници на петрол и природен газ. У нас потреблението се гарантира основно от казахстански суровини, допълнени с по-малки обеми от Близкия изток и Северна Африка.

Капанът на борсовите индекси

Основното предизвикателство пред икономиката остава механизмът за ценообразуване. Анализаторът посочи, че търговските договори са пряко обвързани с международния петролен индекс Брент.
Това на практика означава, че всяко колебание на световните пазари се пренася мигновено върху цените по цялата верига у нас.

Николов предупреди, че стойностите на горивата запазват висока променливост, което крие рискове от по-сериозно влошаване на общата икономическа картина, макар да е твърде рано за окончателни прогнози.

Субсидиите изкривяват пазара

Специално внимание беше обърнато на държавните мерки за финансово подпомагане на домакинствата. Въпреки че те предоставят глътка въздух за най-уязвимите групи, експертът предупреди за сериозен риск от обратен ефект.

"Когато има недостиг на суровини, подобни стимули могат да насърчат по-голямо потребление и да изкривят пазара", обясни Николов.

Според него далеч по-ефективен подход би бил въвеждането на мерки за трайно намаляване на зависимостта от изкопаеми горива, включително чрез стимулиране на обществения транспорт и разумно ограничаване на потреблението.

Геополитика и санкции

Глобалните конфликти продължават да бъдат основен двигател на енергийните пазари. Анализаторът прогнозира, че развитието на кризата в Близкия изток може да окаже сериозен политически натиск върху администрацията на Доналд Тръмп в САЩ, което да ускори дипломатическите усилия за успокояване на региона.

Що се отнася до Европа, Николов посочи, че санкциите срещу Русия вече дават осезаем ефект върху нейната икономика, дори ако в краткосрочен план високите цени на петрола временно генерират допълнителни приходи за държавния бюджет в Москва.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Мъж се прибира внезапно от командировка. Влиза в апартамента и започва обстоятелствена проверка - гардероба, под леглото, в килера, на терасата. Не намира никого. Обръща се ехидно към жена си:

- Одъртяваш, а?

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари