Изтребители F-16 прелетяха над София
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Военните тренират кацане на летище "Васил Левски"
Български многоцелеви изтребители F-16 изпълниха учебно-тренировъчни полети над столичното летище "Васил Левски" тази сутрин. Целта на въздушните маневри е подготовка на пилотите за изпълнение на специфични задачи и заход за кацане на цивилни летища на територията на страната.
Планова летателна дейност
В рамките на деня екипажите на Военновъздушните сили осъществиха планираната си подготовка. Изтребителите прелетяха на малка височина поединично и по двойки над гражданското летище в столицата. Подобни упражнения са ключова част от интеграцията на новите бойни машини и повишаването на оперативната съвместимост на родните пилоти при използване на гражданската инфраструктура.
Разграничаване от конфликта в Иран
От Министерството на отбраната изрично подчертаха, че полетите обслужват изцяло нуждите на родната бойна авиация. Те нямат никакво отношение към ескалиращото напрежение и военните действия в Близкия изток.
„Полетите са изцяло за нуждите на българските Военновъздушни сили и не са свързани със събитията в Близкия изток“, се казва в официалното съобщение на военното ведомство.
Успокояване на общественото напрежение
Уточнението от институциите идва на фона на повишената обществена чувствителност през последните седмици заради кризата в Иран и присъствието на съюзнически военнотранспортни самолети на летище "Васил Левски". Регулярните тренировки на родните изтребители F-16 са част от утвърдения годишен план на армията и не предполагат извънредна ситуация в родното въздушно пространство.




















