Изложба за прилепите в Русе
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Екомузеят разкрива тайните на летящите бозайници
На 16 декември 2024 година от 18:00 часа уникална изложба, посветена на летящите бозайници, отваря врати в Екомузей с аквариум - Русе. Експозицията „Международна нощ на прилепите в музея - от митовете и легендите до науката и личното преживяване" е дело на уредника в отдел „Природа" Красимир Киров
Русенският музей се нарежда сред пионерите в отбелязването на Международната нощ на прилепите в България. Началото е поставено на 3 октомври 2003 година, когато институцията се присъединява към седмото издание на инициативата, в партньорство с Група за изследване и защита на прилепите към Националния природонаучен музей при БАН и с експертната подкрепа на д-р Теодора Иванова.
Двадесет години образователни инициативи
Изложбата проследява богатата история на музейните активности, свързани с опознаването на прилепите. Чрез интерактивни методи посетителите научават любопитни факти за тези загадъчни създания - от начина им на хранене до способността им да се ориентират в мрака.
Природно богатство в Русенско
България се отличава с изключително биоразнообразие по отношение на прилепите - страната ни е дом на 33 от общо 35 европейски вида. Особено значима е пещерата „Орлова чука" в Русенско, където обитават десет вида, включително голям и малък подковонос, южен подковонос, подковонос на Мехели, голям нощник и остроух нощник.
Екологично значение
Прилепите играят ключова роля в екосистемата, особено в градска среда. Един прилеп може да погълне до 1000 комара за една нощ, което ги прави естествени регулатори на популациите от вредни насекоми.