Хърватски гмуркач задържа дъха си 29 минути под вода

4
Витомир Маричич постави световен рекорд с над 4 минути повече от предишното постижение
Витомир Маричич постави световен рекорд с над 4 минути повече от предишното постижение Снимка: The Martian / X

Витомир Маричич постави световен рекорд с над 4 минути повече от предишното постижение

Хърватският майстор на свободното гмуркане Витомир Маричич влезе в историята, като задържа дъха си 29 минути и 3 секунди под вода. Рекордът, поставен на 29 юни 2024 г., е за най-дълго статично задържане на дъх с използване на чист кислород.

"Физически ставаше все по-зле и по-зле, особено за диафрагмата ми заради контракциите. Но психически знаех, че няма да се предам", споделя Маричич след рекордното постижение.

Той успя да подобри предишния световен рекорд на своя сънародник Будимир Шобат с почти пет минути. През 2021 г. Шобат задържа дъха си за 24 минути и 37 секунди.

Тайната на успеха

За постигането на рекорда Маричич използва специална техника – вдишване на чист кислород в продължение на 10 минути преди гмуркането. Това е напълно легален метод според правилата на Гинес.

За сравнение, личният рекорд на хърватина без използване на кислород е 10 минути и 8 секунди, което също е впечатляващо постижение, близо до най-добрите световни резултати.

"След 20-ата минута всичко стана по-лесно, поне в психически план", признава Маричич.

Наука и риск

Свободното гмуркане е не само спортна дисциплина, но и обект на научни изследвания. Учените изучават как гмуркачите издържат на липса на кислород, което помага за развитието на нови подходи в медицината.

Експертите предупреждават, че подобни постижения крият сериозни рискове. Продължителното вдишване на чист кислород може да доведе до токсични ефекти върху клетките, а високите нива на въглероден диоксид често причиняват загуба на съзнание.

"Това е много напреднал номер, извършен след години подготовка. Никой не трябва да го опитва без професионално наблюдение", предупреждава рекордьорът.

Границите на човешкото тяло

Постижението на хърватския гмуркач отново поставя въпроса докъде може да стигне човешкото тяло, когато умът и физиологията работят в хармония. Рекордът доказва, че с правилни тренировки човек може да постигне резултати, които изглеждат невъзможни за обикновените хора.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    2
    То това
    Трябва да е нечовек,направо!
  • 1
    1
    Дайвър
    Не вярвам, че такива рекорди нямат трайни последствия върху мозъка.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Говорят си двама студенти след изпит:

- Колко изкара?

- Тройка.

- Е, нали за шестица се готвеше?

- Абе, в последният момент си викам я аз да изкарам тройка, пък с останалите пари да си купя пиене...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари