"Гугъл" и "Епъл" предупредиха част от служителите си да не напускат САЩ
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Съветът е насочен към служителите с работни визи за Съединените щати
Технологичните гиганти Google и Apple изпратиха предупреждение до своите служители с чуждестранни работни визи да ограничат пътуванията си извън Съединените щати. Причината са сериозни административни пречки и значителни забавяния при обработката на документи в американските дипломатически представителства, съобщава Business Insider, цитиран от Ройтерс.
Според информацията, насрочването на срещи за подновяване и подпечатване на визи в посолствата отнема до 12 месеца в някои случаи.
Риск от блокиране зад граница
Юридическите екипи, обслужващи двете компании, предупреждават за риск служителите да не могат да се завърнат на работните си места навреме, ако напуснат територията на САЩ. Основна причина за забавянето са новите изисквания за допълнителни проверки, въведени от американската администрация. Те включват детайлен анализ на активността на кандидатите в социалните мрежи.
Предупреждението засяга притежателите на визи от категориите H-1B (за висококвалифицирани специалисти), H-4, F, J и M.
Вътрешен меморандум на Google, цитиран от медиите, посочва, че консулските служби изпитват сериозни затруднения, което води до "изключително дълги срокове за записване на часове за интервю".
Политиката на администрацията "Тръмп"
Рестрикциите идват на фона на засиления контрол от страна на администрацията на президента Доналд Тръмп върху имиграционните процеси. По-рано този месец беше обявен по-строг мониторинг върху кандидатите за визи H-1B, които се използват масово от Силициевата долина за привличане на инженери от Индия и Китай.
Напрежението в сектора се повиши допълнително, след като администрацията въведе такса от 100 000 долара за нови заявления през настоящата година.
Компанията майка на Google – Alphabet, вече издаде подобна препоръка през септември. Тогава концернът настоятелно посъветва служителите си с визи H-1B да избягват международни пътувания до изясняване на ситуацията.
Към момента Google и Apple не са излезли с официален коментар по темата пред Ройтерс.























