Горските пожари променят България, връща се ландшафтът от 60-те години

0
Доцент Георги Костов: Климатичните промени, демографската криза и състоянието на горите създават перфектна буря за пожари
Доцент Георги Костов: Климатичните промени, демографската криза и състоянието на горите създават перфектна буря за пожари Снимка: Кадър Bulgaria ON AIR

Доцент Георги Костов: Климатичните промени, демографската криза и състоянието на горите създават перфектна буря за пожари

Три основни проблема водят до драматичното увеличение на горските пожари в България - климатичните промени, демографската криза и лошото състояние на горите в долния пояс. Това предупреди бившият заместник-министър на земеделието доцент Георги Костов в предаването "Денят ON AIR" по Bulgaria ON AIR.

"97-98% от пожарите са причинени от хората, но има и много други обективни причини. Първата група са климатичните промени - тях всички ги усещаме. Втората група е демографският проблем - обезлюдихме огромна част от селските райони. Третата част е състоянието на горите ни, особено в долния пояс. Има страшно много суха маса", обясни експертът.

Опасност от неконтролируеми пожари

Според доц. Костов, засушаванията само ще спомагат за по-бързо изсъхване на растителността и тя неизбежно ще гори. При трите проблема няма магическо решение, а в момента България върви реактивно след събитията, вместо да предприема превантивни мерки.

"Не отделяме достатъчно средства за превенция. Най-често тяхното изразходване не се координира и не се правят достатъчно добри анализи. При гасенето на пожари няма лимит на средствата. Главната задача е да не се допусне загуба на човешки живот и важна инфраструктура," коментира бившият заместник-министър.

Недостиг на техника и екипажи

Специалистът обърна внимание на проблема с липсата на подготвени екипажи за специализирана техника за гасене, дори тя да бъде закупена веднага. Освен това поддръжката на такава техника е изключително скъпа, което понякога прави по-евтино наемането й в пожароопасния сезон.

"Взимането на решения под обществен натиск обикновено не е най-правилното. Трябва да се ограничат пожарите, макар че те ще продължат да горят през август и септември. След това не трябва да оставяме с кампанията в момента, а научените уроци трябва да се анализират и да се предприемат действия", анализира доц. Костов.

Алармиращи данни за пожарите

В момента от пожари са изгорели около 50 хиляди декара горски територии, от които над 3 хиляди декара са върхови - изцяло унищожени. Възстановяването е много продължителен и скъп процес, предупреди експертът.

Той алармира, че България е на път да върне ландшафта от 50-те и 60-те години, когато горите не са покривали толкова голяма площ. "Ландшафта могат да го управляват кметовете, общините. Трябва да се адаптираме и да направим плавна промяна на растителността. Трябва интеграция на ресурсите," посочи доц. Костов.

Предупреждение за бъдещето

Според експерта, след пожарите най-вероятно в страната ще има бури и наводнения, а държавата трябва да е готова за бедствията. "Трябва да стимулираме със социални мерки застраховането. Трябва да управляваме екосистемите, в противен случай ще горим", заключи гостът.

Доцент Костов подчерта важността на превенцията, която е в пъти по-евтина от гасенето на пожари, и необходимостта от координирани действия между различните институции за справяне с нарастващата заплаха от горски пожари.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    6
    dgd
    До 5 Мотивите разбира се са сладко звънчащите копейки. Ти като силно прозорлив гражданин си го забелязал. Сега за наказание нашите спецчасти взривиха ядрен заряд до бреговете на Камчатка и сега Петропавловск ще го удари цунами.
  • 0
    5
    Някой
    До 4 Пропусна да кажеш, какви са мотивите на "малцинствата" да действат като "саботьори"?! Какви са мотивите, "случайно" да гърмят сладове с боеприпаси в ЕС, след началото на войната на просташка пРоZZия срещу независима Украйна?! Ако са от "малцинствата", то добре знаем как срещу заплащане същите хора мотивирано дават своята подкрепа за определени партии.
  • 0
    4
    dgd
    До 3 Саботьорите са от малцинствата. Миналата година хванаха един от кърджалийско как палеше край "Метро". Иначе добър опит за внедряване на опорка, ама следвашия път го давай по-сериозно, спести си zz-тата.
  • 0
    3
    Някой
    До 2 Никой не прави палежи заради "соларни паркове" По скоро мръсната цивилизационна яма, гнусна пРоZZия подкупва олигофрени, фенове на сектата иZраждане, да правят пожари с цел дестабилизация на България.
  • 0
    2
    dgd
    Сега ще има и повече място за соларни паркове - модерно, лъскаво и истински зелено. Това ако не е зелен преход не знам кое е - гората изгаря и строиш фотоволтаици отгоре.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Две мутри отишли на балет. Единият заспал, а другият го ръчка:

- Събуди се, бе, заради тебе тия тука на сцената ходят на пръсти!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари