Димитър Ганев: Румен Радев може да мобилизира протестния потенциал, ако лично оглави политическия си проект

0
Това означава, че Радев трябва да излезе от президентството и да остави Илияна Йотова да довърши мандата, допълни политологът
Това означава, че Радев трябва да излезе от президентството и да остави Илияна Йотова да довърши мандата, допълни политологът Снимка: БГНЕС

Това означава, че Радев трябва да излезе от президентството и да остави Илияна Йотова да довърши мандата, допълни политологът

Основният политически субект в бъдещата управленска конфигурация ще бъде ГЕРБ, но при провал за съставяне на правителство, всички може да са много губещи, ако на терена излезе играч, който успее да мобилизира големия протестен потенциал в обществото, коментира политологът от "Тренд" Димитър Ганев в интервю за Mediapool. "Радев може да мобилизира протестния потенциал при условие, че лично оглави политическия си проект", допълни политическият експерт.

Г-н Ганев, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов вече обяснява, че всички партии се борят да са опозиция. Има ли риск от още едни избори през тази година?

Възможни са. В момента няма как да се създаде правителство, което да предизвиква особен ентусиазъм в обществото. Последното такова правителство беше това с премиер Кирил Петков, което се приемаше не само от електората на "Продължаваме промяната", но и от останалите партньори в управлението. Сега няма нов субект на политическата сцена и си представете формация, която ще бъде супер ентусиазирана от участие в кабинета. Дори ГЕРБ и ДПС да имат мнозинство в парламента, то ще бъде на ръба и двете партии едва ли се решат да управляват с толкова крехка подкрепа, без да има с тях още един или два субекта. В същото време надали електоратът на ПП-ДБ ще бъде особено щастлив, ако се стигне до повторение на сглобката. Нищо ентусиазиращо не може да се очаква от бъдещото правителство, то няма да започне с голям кредит на доверие, ако изобщо има правителство. Ситуацията е доста сложна.

При какви условия бихме се докарали до нови предсрочни избори?

Основният политически субект в бъдещата управленска конфигурация ще бъде ГЕРБ. Няма как нещата да се завъртят така, че ГЕРБ да не бъде основният играч. За ГЕРБ ще бъде много трудно да бие с двуцифрена разлика и след това да обяви пред обществото, че отново отиваме на избори. Голямата преднина пред втория предполага по-голяма отговорност за съставяне на правителство. Ако ГЕРБ бие с двуцифрена разлика и обяви, че не може да състави правителство, би изникнал следният въпрос: Очевидно ГЕРБ все още е в политическа изолация, след като не може да състави правителство и никой не иска да играе с тях. Това ще е трудна ситуация за ГЕРБ. Затова Борисов ще се опита да направи кабинет.

Как ще изглежда това правителство?

Основата ще стъпва върху ГЕРБ и ДПС. Борисов, а вероятно и Пеевски, ще поискат да интегрират ПП-ДБ към това управление. Ако не го направят, те рискуват по две линии. Още при първия по-сериозен скандал рискуват България да се върне към гражданските протести от лятото на 2020 година, което ще налива подкрепа за ПП-ДБ. Всички действия на ГЕРБ в последните три години са посветени на тяхната цел да излязат от политическата изолация, включително влизането на Борисов в сглобката. Това бе цел, която ГЕРБ постигна. Дори да няма протести, ПП-ДБ ще се превърне в основна опозиция и няма как да не се трупа капитал в нейната кошница. Лека-полека тя ще започне да излиза от трудната ситуация, в която се намира в момента, и ще се превърне в алтернатива.

Реалистична ли е опцията Борисов и Пеевски да разцепят коалицията "Продължаваме промяната – Демократична България"?

Може и да има такива опити, но аз не мисля, че това е реалистично. Нека си представим, че ПП решава да влезе самостоятелно в управлението с ГЕРБ и ДПС. Веднага ще им се предостави подобаващо присъствие в изпълнителната власт, но още на другия ден тази партия ще остане без електорат и "Демократична България" ще се върне към състоянието си на монополен представител на либералната градска общност. Същото би се случило, ако Христо Иванов реши да влезе самостоятелно в управлението с ГЕРБ и ДПС, цялата градска либерална общност ще отиде при "Продължаваме промяната". Вариантът, който бихме могли да мислим, е ако ПП-ДБ се споразумеят с ГЕРБ и ДПС за някакво участие в изпълнителната власт. Това ще е първото нещо, което Борисов ще опита след избори, но не се наемам да прогнозирам дали ще успее. Ако не успее, другата възможна стъпка е да се търси друг вариант. "Възраждане" ги изключвам, защото те поставят под съмнение базови политически консенсуси. Остават БСП и "Има такъв народ". БСП е сложен вариант заради тяхната позиция за войната в Украйна. Корнелия Нинова каза ясно своето условие за влизане в кабинета и то е създаване на експертно правителство на националното съгласие, а партиите само да подкрепят. Надали ГЕРБ и ДПС ще са съгласни на подобно правителство срещу подкрепата на БСП, която ще е около двайсетина депутати, т.е. твърде малко, за да определя подобен дневен ред. Остава третият субект – ИТН. Тази партия може да бъде необходимият партньор в едно бъдещо управление, но това няма да спре ГЕРБ и ДПС да търсят още по-широка подкрепа, за да намерят нужната легитимация.

Подкрепа извън парламента?

Да. В момента има формации, които поне засега не изглежда да влизат в парламента, но ще имат забележима подкрепа от няколко процента. Такива са "Солидарна България" и "Синя България". Не изключвам ГЕРБ да започнат преговори и да интегрират популярни лица от тези формации в бъдещото правителство с цел да разширят социалната си база и да получат допълнителна легитимация. Ако останат само ГЕРБ, ДПС и ИТН, това ще бъде едно трудно управление.

Каква оферта могат да направят Борисов и Пеевски към ПП-ДБ, за да се съгласят отново да влязат в сглобка?

Очаквам ГЕРБ да направят изключително изкусително предложение към ПП-ДБ за участие в изпълнителната власт, което да бъде дори непропорционално на тяхното парламентарно представителство. Целта ще бъде те да влязат в кабинета и да го легитимират. Важно е да се уточни, че този път няма как да се влезе в правителството без подписване на споразумение. В него може да се заложи довършването на всички точки, за които настояваше ПП-ДБ – Закон за съдебната власт, избор на Висш съдебен съвет, КОНПИ, регулатори и т.н. Мисля, че това е напълно възможно като вариант да се случи след изборите.

Кой би бил губещ, ако има още едни предсрочни избори през есента?

На първо място избирателната активност. Това е 100% сигурно. Избирателната активност спада непрекъснато. През последните две години ние засичаме активност, която е невиждано ниска през последните 30 години. На тези избори или ще ударим нов рекорд, или активността ще е най-много равна на тази от последните избори. Какво следва при още едни избори и още по-ниска избирателна активност? Партиите, които разполагат с твърди ядра, които са по-мобилизирани и по-лоялни, ще имат по-голяма относителна тежест. Едно е да имаш 500 000 гласа от 2.5 милиона. Друго е да имаш 500 000 гласа от 2 милиона. В България има огромен потенциал за протестен и наказателен вот. Става дума за диапазон между 800 000 и 1 000 000 души, който може да бъде доказан с данни от социологическите проучвания. Това е вот срещу всички, както Сакскобургготски разби двуполюсния модел, както Борисов беше срещу всички и т.н.

Играят си с огъня. Всички може да са много губещи, ако на терена излезе играч, който успее да мобилизира съществена част от този потенциал. Този вот може да отиде при няколко политически субект, а не само в един. На терена има подходящ играч – президентът Румен Радев. Той може да мобилизира протестния потенциал, но само при условие, че лично оглави политическия си проект. Това означава, че Радев трябва да излезе от президентството и да остави Илияна Йотова да довърши мандата.

Това възможно ли е да се случи още тази година?

Представете си следното. Сглобката се разпадна, сега ГЕРБ бие с много на изборите, но не успява да направи нова сглобка и отиваме на още едни предсрочни избори. Първо, партиите на промяната не успяха да формират правителство. След това партиите на промяната направиха сглобка със статуквото и се провалиха. Сега статуквото опитва реванш, но ако се провали, цикълът ще се затвори. Това вече говори за пълно изхабяване на системата. Заявката от страна на Радев ще бъде много лесна.

Звездите ще му се наредят...

Точно така. Аз не казвам, че решението да се напусне президентският пост, е лесно. В никакъв случай не е лесно. Но се отваря политическо пространство, в което той може да стъпи лесно, защото никой не може да го обвини, че той е бил в игра с Борисов, Пеевски и останалите. Той ще изглежда като напълно легитимна опозиция.

Каква роля търси Пеевски на тези избори?

ДПС не е присъствало пълноценно във властта от 2009 година. През 2013 година имаше едно прекъсване с кабинета "Орешарски", но този опит само задълбочи изолацията за ДПС. Сега партията има нов председател в лицето на Пеевски. Целите са две – по-висок резултат на изборите и участие на ДПС като пълноправен партньор във властта. Пеевски би могъл да каже, че е вдигнал резултата на партията и е успял да вкара ДПС във властта след дълго прекъсване. Но не се вижда управленска конфигурация, при която Пеевски би могъл да е премиер.

Може ли Бойко Борисов отново да стане премиер или издигането на някой като Росен Желязков изглежда по-реалистично?

Това зависи от изборния резултат. Виждаме в кампанията, че ГЕРБ говори за Бойко Борисов като за бъдещ министър-председател. Първо, това говорене има за цел мобилизация на актива на ГЕРБ. Целта е чисто електорална. Второ, това е начална преговорна позиция на ГЕРБ след изборите. Това е най-силната възможна преговорна позиция, от която ГЕРБ може да отстъпи, получавайки по-голяма полза при преговорите след това. Трето, ако ГЕРБ спечели с много, Борисов наистина може да стане премиер. Аз наистина не изключвам такъв вариант, но самото говорене за Борисов като премиер, има за цел активизиране на подкрепата и поставяне на партията в по-добра позиция при преговорите.

Възможна ли е коалиция между ГЕРБ и ПП-ДБ, а ДПС да се примири да стои в сенките?

Не бих изключил вариант, при който ГЕРБ да търси партньорство с ПП-ДБ и някакво отделно споразумение с ДПС. Такава конфигурация имаше по време на второто правителство на Бойко Борисов, когато ГЕРБ беше в коалиция с "Реформаторския блок" и имаше отделни споразумения с АБВ и "Патриотичния фронт". Не съм сигурен дали Пеевски ще се навие на това, защото целта му е да се върне във властта през парадния вход, а не да бъде някакъв второстепенен играч. Има и още нещо. В това Народно събрание ГЕРБ и ПП-ДБ може да нямат мнозинство, което да им позволи да реализират подобен вариант.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    3
    Интересно
    какво ще напишете за М.Вебер и Урсула Л.А може би ви е страх.
  • 1
    2
    прочетох внимателно
    Доста объркана теза, особено упражнението му с Радев!
  • 2
    1
    фена на Путин
    Уважавам го но му загубих доверие. На загробващи България неща казва ДА. Без моя глас за него.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Първата родителска среща за новата учебна година ще започне от... 200 лв.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари