Денят тръгва да расте на Андреевден

1
Свети Андрей е покровителят на мечките в народните предания
Свети Андрей е покровителят на мечките в народните предания Снимка: Българска Патриаршия

Свети Андрей е покровителят на мечките в народните предания

На 30 ноември православната църква отбелязва паметта на свети апостол Андрей Първозвани - първият от апостолите, призован да последва Христос. Светецът е известен със своята целителска дарба, способността си да прогонва зли духове и с проповядването на милосърдие към странници и роби.

Народни вярвания и обичаи

В българската народна традиция Андреевден бележи повратен момент - от този ден денят започва да нараства с размера на едно зърно (просено, царевично или ечемично). Празникът поставя началото на зимните обреди за здраве и плодородие.

Трапезата на Андреевден

Тъй като празникът се чества по време на Коледните пости, трапезата е изцяло постна. Задължителните ястия включват варен боб, царевица, леща и булгур.

Мечкинден и народните легенди

В редица райони на България празникът е известен като Мечкинден, свързан с народното вярване, че свети Андрей е покровител на мечките. Според легендите светецът успява да опитоми дивата мечка и дори да я впрегне в ралото, за да изоре нивата си.

Обредни практики

В навечерието на празника домакините сваряват различни видове зърна. На сутринта част от тях се хвърлят към комина с вярването, че така посевите ще израстат високи. Останалите зърна се раздават на всички членове на семейството.

Имен ден празнуват: Андрей, Андриан, Андрея, Първан, Първанка, Пръвка, Храбър, Храбрин, Силен, Силка.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 4
    1
    дрън-дрън
    Всяка година зимното слънцестоене се пада между 21 и 22 декември. Зимното слънцестоене е най-късият ден и най-дългата нощ в годината. След зимното слънцестоене дните стават по-дълги, а нощите по-къси.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Снощи звъня на милото и вдига жена му. Трябваше да импровизирам. Едвам я навих да се прехвърли на Виваком.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари