Дарители и доброволци помагат на русенския приют за кучета

3
Близо 500 кучета са осиновени от Общинския приют за животни в Русе през миналата година
Близо 500 кучета са осиновени от Общинския приют за животни в Русе през миналата година Снимка: Община Русе

Близо 500 кучета са осиновени от Общинския приют за животни в Русе през миналата година

Интересът към поемането на грижата за изоставено животно непрекъснато расте, предаде БНТ. И докато кучетата в приюта получават нов шанс, в различни квартали на града отново има отровени животни, които са погълнали подхвърлени примамки.

Общинският приют за животни в Русе разшири площта си и благодарение на дарители са построени нови къщички за кучетата. Оформени са и по-големи площадки за разходки, в които помагат доброволци.

"Доброволците са при нас всяка седмица поне по два пъти. Разхождат животните, социализират ги, много ни помагат, защото така по-лесно намираме домове на кучетата", обясни Жени Попова - управител на Общински приют за безстопанствени животни - Русе.

"Това е някаква грижа за животното, което всъщност си няма друго, освен да бъде нахранено и напоено. Няма си любов", коментира Юлия Маринова - доброволец.

В същото време обаче в Русе има два инцидента с кучета. При единия, пуснат на улицата питбул разкъса друго животно. При втория - домашен любимец се отрови от подхвърлена примамка за мишки и плъхове. 

"Това е твърде жестоко и считам че е престъпление и срещу хората, не само срещу животните. Тези храни с отрови е възможно да попаднат и в ръцете на деца или хора, които ровят в контейнери", коментира Попова.

Тя обясни, че при тях постоянно пристигат бити, осакатени или блъснати животни, които отиват за клиники, защото приютът не може да осигури средства за лечението им.

Оказва се също, че времената на отглеждане на кучета от порода питбул у дома вече отминават. 

"Повечето собственици на питбули си ги взимат, но после не могат да е справят с тях. Питбулите не са агресивни животни, ако не са възпитавани по този начин. Те са много добри с хора, но стават агресивни към животни. При нас пристигат все повече и повече питбули от хора, които са си ги взимали, когато са били "модерни". Трудно им намираме домове - в България все по-малко хора търсят питбули или искат те да са още малки, а в чужбина са забранени", обясни Попова.

Подобни породи кучета трудно се превъзпитават, казват природозащитници и призовават стопаните да са по-подготвени при отглеждането на агресивни и своенравни животни.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Ако след петдесет не си харесвате живота, то сипете си още петдесет!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари