Да се затворят!

1
Защо подлезите не са добра идея
Защо подлезите не са добра идея

Защо подлезите не са добра идея

Всеки път се намират хора, които не разбират, защо е необходимо в града да се поставят „зебри“, вместо принудително да се вкарат пешеходците под земята. Ползата от подлезите е навярно най-масовото заблуждение. В нея вярват, и чиновниците, и КАТ, и обикновените хора. Въпреки че всички изследвания сочат противното.

Съвсем непонятна е причината, поради която се финансират и строят подлези на неголеми градски улици.

Ако авторите на тези промени бяха прочели някоя книжка или хвърлили поглед върху чуждестранния опит, щяха да знаят, че положителното в подлезите и надлезите е много малко. Но те не са чели, пише сайтът LiveJournal.

Преди

8054699076_5e0785f068_b.jpg

После

8054698057_f33eb32f21_b.jpg

Най-интересното е, че една от главните цели, поради която се роят и надстрояват подлезите, е безопасността, а тя не е постигната.

Игнорирането от пешеходците на „безопасните“ подлези се обяснява със следното: първо – с естественото желание да се съкрати пътя, второ – с неудобното разположение на подлезите и трето – с наличието на препятствия като стълби.

DSC_0483.jpg

Във всички случаи подлезите са абсолютно зло за града, освен тогава, когато става дума за пресичане на високоскоростни магистрали.

DSC_0493.jpg

Подлезите са особено опасни и вредни за групата на трудноподвижните граждани. А това не са само инвалидите, а и всички възрастни хора над 60 години, тези които се придвижват с товар (например куфари), с детски колички, тези които са получили травми или боледуващи.

DSC_0494.jpg

В България такъв е почти всеки трети гражданин. За много от тях е трудно да излязат на улицата, както и неприятно да се разхождат, поради тази причина те си остават в къщи, на работа или в колата.

DSC_0489.jpg

Тук е крайно време да видим и гледната точка на нарушителя. Той не е някакъв си невъзпитан пиян бездомник, който плюе на правилата и пресича пътя където му скимне. На първо място това е някоя баба, която е отишла да напазарува в съседния магазин и за нея е физически невъзможно да се качва и слиза 4 метра по стълбите. Това е някоя майка с детска количка, която не може да я спусне по неудобната рампа на подлеза, както и велосипедисти.

DSC_0500.jpg

Като гледа от прозореца на автомобила си, на чиновника му се струва, че след като е построил подлез или надлез в жилищен район е решил проблема с безопасността на улицата. Всъщност многократно е влошил положението.

76afb62a656a6a7576bbe991621bf24b.JPG

Кажете честно, Вие бихте ли се спуснали по дългата стълба в този тъмен коридор? А готови ли сте да се изкачите с тежките чанти, велосипед или детска количка? А ако сте просто болен, възрастен или уморен човек?

DSC_0476.jpg

Харесва ли Ви?

Като осъзнае, че хората няма да минат доброволно през „удобния и безопасен“ подлез, чиновникът започва да поставя заграждения. Това усложнява пътя на пешеходците, но те така или иначе трошат загражденията, минават под/над тях пресичайки където им е удобно.

DSC_0496.jpg

Ако ще се строи подлез или надлез в града, то в него трябва да има асансьор или ескалатор, за да може комфортно да бъде ползван от всички жители, не само от здравите и силните.

В коментарите  читателите със сигурност ще ми кажат, че е светофарите не са необходими, тъй като създават още по-големи задръствания и пречат на колите.

Нека погледнем центъра на Ню Йорк.

02.jpg

А това са „Елисейските полета“ в Париж, с по четири платна за движение във всяка посока, това е главна улица в града и никой не принуждава хората да пресичат под земята. Има пешеходни пътеки през 50 метра.

09.jpg

Както виждате, никой не се притеснява от „зебрите“ в града. У нас е прието да се мисли, че щом махнем светофара ще подобрим пътната ситуация. Всъщност нещата не стоят така. Светофарите регулират потока от автомобили, като го разпределят равномерно. Капацитетът на централните улици не е съобразен с това, че от всички страни ще прииждат хиляди автомобили. Вместо да чакат на светофара, всички ще са заклещени в задръстването и пак ще чакат. А без светофар няма да има никаква възможност да се регулира потока.

Подлезите и още повече надлезите са необходими само в няколко особени случаи като пресичането  големи магистрали. Строежът на подлези в центъра на града, в жилищните райони, на места с голямо струпване на хора, само провокира пешеходците да нарушават правилата за движение по пътищата. Почти винаги, на подобни места статистиката, за пътнотранспортни произшествия с участието на пешеходци, се влошава.

Мнение на Ян Геел за подлези:

В източноевропейските градове са останали много лоши съветски навици - например да се строят подлези за пешеходците, така че да не пречат на трафика, защото той трябва да се движи бързо. Хората мразят подлезите. Хората с увреждания не могат да ги използват. Майките с колички не могат, възрастните не могат", обяснява Геел. Според него това е ефикасен начин да си сигурен, че просто няма да срещаш тези групи хора по улиците. "Това се вижда в Москва, в Алмати, в Рига, където работим", казва архитектът. "Аз силно им препоръчвам да запълнят тези тунели с чакъл и да оставят хората да използват улиците.

Източник: LiveJournal
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари