Буйстването насън може да е признак за заболяване

1
Обикновено подценяваме поведенческите нарушения по време на сън
Обикновено подценяваме поведенческите нарушения по време на сън Снимка: Thinkstock/Guliver

Всички заемаме любимата си поза по време на сън.

Поведението на човек в царството на Морфей обаче може да се промени, пише zdrave.to. Някои хора стават агресивни и дори могат да навредят на спящия човек до него.

Учените не дават точни данни, но приблизително 1,7-2% от населението е преживяло насилие от партньор по време на съня си.

Някои инциденти дори са били разследвани. Едно от обясненията на този феномен е, че хората имат навика да разиграват на живо сънищата, като се движат активно, удрят с юмруци безцелно и викат. Тъй като сънуваме по време на така наречената REM фаза, това разстройство е известно като REM нарушение на съня. 

Наскоро канадските учени проведоха проучване, с помощта на което се опитаха да установят какво може да постави човек в риск от заболяване. След анализ на данните за повече от 30 000 участници бяха идентифицирани редица фактори.

Авторът на проучването, Роналд Постум от университета Макгил, вярва, че това разстройство може да бъде причинено от приемането на някои лекарства или да бъде ранен симптом на други по-сериозни заболявания, включително болест на Паркинсон, деменция на Леви и многократна системна атрофия.

Предишни проучвания показват, че 38% от хората с това разстройство впоследствие развиват болестта на Паркинсон, въпреки че тази връзка все още е слабо обяснена. Средно, заболяването се появява 12-13 години след появата на симптомите на нарушения на съня. 

Според учените, хора с подобно разстройство в REM съня фаза са по-склонни да страдат от посттравматично стресово разстройство, психологически стрес или всяка друга форма на психично заболяване. Употребата на наркотици и злоупотребата с алкохол, особено преди лягане, също може да увеличи риска от нарушения на съня.

Смята се, че сред възрастовите групи най-голям е рискът за хората на средна възраст и възрастните хора. Съществува и разлика между половете, тъй като има по-документирани случаи на заболявания, засягащи мъжете. Въпреки това е възможно поведенческите нарушения по време на бърз сън при жените да се подценяват - просто патологията на жените може да се прояви по-малко агресивно.

Д-р Постум, член на Американската академия по неврология, е убеден, че за да се намали риска от това разстройство, е достатъчно да коригирате начина си на живот и, ако е възможно, да елиминирате други рискови фактори.

Когато се появят първите симптоми, е важно да потърсите квалифицирана помощ, за да не навредите на здравето си или на хората около вас. Лекарят може да предпише лекарство, а на пациента се препоръчва да направи възможно най-безопасни условията за сън. Да отстрани тежки и опасни предмети от спалнята, а може би дори временно да се премести в друга стая.

Източник: zdrave.to
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Случвало ли ти си е мъжът ти да те завари в леглото с непознат?
- Не, само с приятели.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари