Бивш разузнавач: Български фирми поддържат руската военна промишленост
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 5

Лъчезар Тасев заяви, че е предупреждавал за схемата още преди две години
Бивш офицер от научно-техническото разузнаване предупреди още преди две години за връзки между български фирми и руската военна промишленост, които сега са разкрити в международен скандал. Лъчезар Тасев направи коментара си в предаването "Честно казано" с Люба Кулезич по Евроком, след като станаха известни изтекли документи от руския авиационен холдинг "Руски вертолети".
"Предупредих, че това ще стане още преди две години", заяви Тасев, който до скоро е работил в дружеството "Терем Холдинг".
Международен пробив разкрива мащабите
Международната разузнавателна общност InformNapalm и групата MILITANT INTELLIGENCE публикуваха изтекли документи от руския авиационен холдинг "Руски вертолети" - гигант в отбранителната индустрия на Русия. Според разследването, София е единствената европейска столица, участваща във веригите за доставки, ремонти и логистика за руските вертолети.
Разследващите посочват, че български фирми са част от престъпна схема, която включва ключови логистични хъбове като Египет и Азербайджан, както и компании от Индия, Алжир и Индонезия.
"Получени са пълни данни за всеки изпълнител, банкови разписки, договори и кореспонденция с руското Министерство на отбраната. Всичко е документирано", посочват от InformNapalm.
"Терем-Летец" в центъра на скандала
Тасев разкри пред Евроком, че е бил освободен от дружеството "Терем Холдинг", след като е изнасял чувствителна информация за дейностите на компанията.
"Официално ме освободиха, защото съм на пенсионна възраст", каза той, като обясни, че след публикациите за руската военна промишленост е получил телефонно обаждане от InformNapalm.
"Аз се срещнах с тях и останах с много приятни впечатления — казаха, че са свалили много голяма база данни, които са свързани с нашите военно-ремонтни заводи, свързани с Русия", допълни бившият офицер.
Според Тасев, "Терем Летец" наистина поддържа връзки с руската компания. Той подчерта, че предприятието ремонтира летателна техника, предимно хеликоптери, като голяма част от техниката са военни вертолети.
Проруски фирми контролират процеса
Тасев разкри тревожни детайли за организацията на работата в "Терем Летец".
"В това предприятие две проруски фирми седят на входа и две на изхода — това е повече от 15-20 години", подчерта бившият разузнавач.
Той обясни, че когато се извършват военни действия и България е обявена за противник на Русия, би трябвало да се проверява кои хора правят поръчките на "Терем Летец".
Международни последствия
Експертите предупреждават, че течът ще доведе до прекратяване на договори, нови санкции и дипломатически скандали. Част от информацията вече е използвана за подкрепа на Украйна.
Разследването показва, че въпреки международните санкции срещу Русия, България продължава да бъде ключов играч в поддържането на руската военна техника, което поставя сериозни въпроси за спазването на европейските ограничения.
























Докладвай този коментар за нередност
×я пак?!?: „Тасев разкри пред Евроком, че е бил освободен от дружеството "Терем Холдинг", след като е изнасял чувствителна информация за дейностите на компанията.“ уахахахаха МРЗ Мургаш се казваше завода преди 1990 г. Този говори пълни глупости.Заводът съществува все още благодарение на това, че извършва основен ремонт на съветски вертолети.За разлика от Еврокоптер , руснаците ни научиха да ремонтираме всичко , освен двигатели и СРО.Откъде да намират части , когато още през 1997 г. Костов оплеска нещата ?Руснаците не искат да ни ги продават, а вертолетите ни трябват.Пробваха да ги заменят с чешки и разни други , но се стигна дотам , че един вертолет щеше да падне над Доброславци.Дифузираха шланговете за високо налягане на КАУ-та и кацна аварийно в поляната.Правилно са го уволнили - той работи против България , а не завода!
Докладвай този коментар за нередност
×до 2: като депутатката Кристина ли?!?
Докладвай този коментар за нередност
×интересно: значи нашичкия е изнесъл квалифицирана информация на едно чуждо НПО?!? И още по-интересно е как Терем Летец ремонтира техника на руснаците?!?
Докладвай този коментар за нередност
×До 1: Защото казва истината ли??
Докладвай този коментар за нередност
×Казанската афера : Ти си за затвора,доносник!