България скърби за Иван Гарелов

2
Във вторник сутрин почина българският журналист Иван Гарелов
Във вторник сутрин почина българският журналист Иван Гарелов Снимка: БТА

Коментари направиха журналисти, държавници, политици и общественици

Във вторник сутрин почина българският журналист Иван Гарелов. В средата на юли той беше транспортиран по спешност в неврореанимацията в „Пирогов” след получена черепно-мозъчна травма.

В съболезнователния си адрес президентът Румен Радев посочва, че професионализмът на Иван Гарелов се е градял не само на стабилни морални устои, богата ерудиция и журналистически стандарти, а и на гражданска съвест, които той е опазил от нечисти намеси, за да се превърне в пример за смела публицистика.

„В лицето на Иван Гарелов обществото ни се раздели с една от най-забележителните личности на българската журналистика, която до края на дните си отстояваше истината с почтеност и просветеност", пише още държавният глава.

"Самият той осъзнаваше отговорността си като общественик и не отстъпи пред ангажимента си към истината, за да изпълни най-важната си мисия – да служи на обществото с критичността си и безпристрастните си позиции. Неговият обективен прочит на събитията бе надежден ориентир за публиката и съществена част от усилията за отстояване на плурализма на мненията в медийната среда у нас“, допълни държавният глава.

Президентът отбелязва, че с характерния си и неподражаем стил като водещ на „ПанорамаИван Гарелов не само е допринесъл за издигането на предаването като висока политическа трибуна у нас, но и е спомогнал за изграждане на общественото мнение в едни от най-турбулентните времена от съвременната ни история.

„Като журналист той беше и в някои от най-конфликтните зони по света и с филмите, книгите и историите си информираше публиката и изпълняваше една от загърбваните днес цели на професията – да образова”, допълва държавният глава.

„Имам честта да живея в епохата „Гарелов”! Гарелов никога не остаря, трупаше мъдрост и я раздаваше на тези, които я разбират и искат", написа вицепрезидентът Илияна Йотова в публикация във Facebook.

„Неизчерпаемата му енергия и професионализъм, вечно любопитните към света очи, критичността преди всичко към себе си, верността на принципи, далеч над конюнктурата, го поддържаха млад и със сърце, биещо в един ритъм с ритъма на деня. Той е легенда, а легендите не остаряват, стават по-богати и красиви! Благодаря за всичко, което ми даде, учителю! Светъл да е пътят на душата ти!”, допълни тя.

Водещият на „Панорама” Бойко Василев заяви, че не е вярвал, че този ден ще дойде. „И днес не мога да повярвам, че го няма. Все си мисля, че след малко ще ми звънне и ще се посмеем на нещо. Тепърва ще осмисляме какво направи Иван Гарелов не просто за българската журналистика, но и за българското общество и за България“, написа Василев.

По думите му Гарелов е наложил стандарти - опозицията винаги да бъде на екран, да има различни гледни точки, да се отстояват професионални стандарти, да се търси истината. „Това днес се разбира от само себе си, но някой трябваше да се пребори. Този човек се оказа Иван и той проведе битката. Без нея българската телевизия, а и България можеше тръгне на зле“, категоричен е Василев.

„Ще си спомним и друго - документалните филми на Иван Гарелов, репортажите му от горещи точки и войни, разговорите със световни лидери и интелектуалци, книгите, които напоследък пишеше с характерната си страст. Защото той беше силен – като характер и като стил. Ще ни липсва. На мен ще ми липсва особено много. Дължа му много. И никога няма да го забравя“, допълни телевизионният водещ.

Телевизионният водещ Ники Кънчев изрази своите съболезнования в социалната мрежа Instagram. „Сбогом, Иване! Цяла епоха си отиде! Поклон!"

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    4
    до 3
    Да, видно е с какво ще се помни - русоробска утрепка: Преди да бъде превербуван като ОРОН, Иван Гарелов е бил кадрови офицер от I-во Управление ДС (така се е казвало ПГУ-ДС тогава), откъдето е уволнен. Защо е уволнен ли? На 19 декември 1967 г. младши лейтенант Иван Гарелов е назначен за служител на I-во Управление ДС. На 1 септември 1968 г. е изпратен в разузнавателната школа на КГБ. Ето какво пише в предложението за дисциплинарното му уволнение: "В школата мл. Лейтенант Гарелов ... е тръгнал по хлъзгавия път на пиянството, моралната разпуснатост и недисциплинираността. Влизал е в недостойни пререкания със съветските другари, напускал е без разрешение района на школата, а при връзките си с жени проявявал такова лекомислие, че допуснал да бъде заразен от венерическа болест трипер"! Ето какво пише в рапорт полк. Паско Маринов Тодоров, старши на спецкурс "Б"- гр. Москва до началника на I-во Управление ДС: "Др. Началник, във връзка с поведението на слушателя Иван Гарелов донасям: в началото на септември м.г., след напиване в кафе "Лира", гр. Москва, същия си е загубил личния паспорт... Въпреки дадените обещания Гарелов и след това на няколко пъти се напива. Характерното за него е това, че много бързо се опива и в такова състояние не може да контролира действията си...В средата на април ми стана известно, че Гарелов е заболял от венерическа болест. При проверката се установи, че е болен от трипер и му се провежда лечение...Освен това, в поликлиниката на КГБ, където е бил на преглед, е съобщил на лекаря само името на жената, с която е имал полова връзка, без да даде други данни за нея". Заради заразяването с венерическа болест и алкохолните залитания Иван Гарелов е наказан. На 29 април 1969 г. шефът на Първо главно предлага младши лейтенантът да бъде отзован от школата в СССР и уволнен дисциплинарно от органите на МВР. Две седмици по-късно, на 14 май, министърът на вътрешните работи на НРБ ген.-лейтенант Ангел Солаков издава заповед за уволнението на пияницата. Заповедта №3950 от 14 май 1969 г. гласи, че заради "грубо нарушаване на военната дисциплина и морално-битова разпуснатост ОТЗОВАВАМ от разузнавателната школа на КГБ в СССР мл. лейтенант Иван Стефанов Гарелов, разузнавач VI степен в I управление на ДС и на основание чл. 18, буква "в" от Закона за всеобщата военна служба в НРБ го УВОЛНЯВАМ по разпореждане, считано от датата на завръщането му в страната". Така безславно приключва шпионската кариера на журналиста Иван Гарелов. Но ДС службата му продължава под псевдонима "Талев".
  • -2
    3
    до долните тъпанари
    Гарелов ще се помни, за разлика от вас двамата, дето не ви знаят че сте живи даже и в квартала!
  • 3
    2
    Национален траур
    От къде ги измисляте тия глупости? Умрял агент Талев - чудо голямо. Руски агент. Боклук.
  • 6
    1
    смях в залата
    Не е вярно . Трагедията е за семейството му . Преди 90-та година той правеше панорама по време на Велик ден , на Коледа , нямам спомен да е заемал човешка позиция при преименуването на турците , на голямата ексурзия до Турция. Винаги е угодничал на червената власт
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

След 10 години столицата на Германия щяла, да се казва Мюмюнхен.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари