България е трета в Европа по купуване на злато

0
Златото поскъпва
Златото поскъпва

Златото поскъпва

Цената на златото бележи рекорди през последните месеци, което не е само финансов феномен, но и индикатор за състоянието на глобалната икономика. Според анализатори, поскъпването на благородния метал е отражение на забавяне в икономическия растеж, което може да доведе до намаление на лихвените проценти до края на годината. Очакванията са златото да продължи да поскъпва, но дали това е добър или лош сигнал за икономиката?

Специалисти като инвестиционния анализатор Здравко Пиринлиев свързват рекордното поскъпване на златото с геополитическото напрежение през последните две години и забавянето на американската икономика. Тези фактори създават очаквания Федералният резерв на САЩ да предприеме стъпки за намаление на лихвените проценти, което също ще се отрази върху финансовите пазари в Европа.

„Ако този тренд на забавяне на американската икономика продължи, това ще натиска Федералния резерв да сваля лихвените проценти. Трендът в Европа е такъв, какъвто е в Америка, а именно да се свалят лихвените проценти“, коментира Пиринлиев.

Според други експерти обаче, високата цена на златото не е резултат от поскъпването на самия метал, а от обезценяването на валутите, в които той се оценява. Макс Баклаян, изпълнителен директор на компания за инвестиционно злато, обяснява, че непрекъснатото печатане на необезпечена валута води до инфлация, а златото е барометър за нейното наличие.

„Защото се печата все повече необезпечена валута. Тоест създава се постоянно нов дълг, което всъщност е инфлацията. Златото като антипод на инфлацията е барометър на това колко много нова инфлация, нова необезпечена валута има в икономиката“, споделя Баклаян.

Така цената на златото става пряк индикатор за състоянието на икономиката. Според анализа на експертите, колкото по-висока е цената на златото, толкова по-нездрава е икономиката. Това кара много инвеститори да се притесняват от възможността за рецесия или други турбулентни процеси на пазара.

Интересното е, че през първото тримесечие на 2024 година централните банки са закупили близо 290 тона инвестиционно злато. Това е важен сигнал, тъй като показва, че дори централните банки предпочитат златото пред валути като еврото. За първи път златото надминава еврото като актив, който се държи на баланс от централните банки.

„През 2024-та в самото начало - това е първата година, в която златото задминава еврото по големина актив, който се държи на баланс на централите банки. Реално централните банкери казват, че вярват на злато повече отколкото на еврото“, коментират специалисти.

Интересът към инвестиционно злато расте и в България. Според данни, България се нарежда на трето място в Европа след Германия и Полша по количество злато, закупено на глава от населението спрямо брутния вътрешен продукт. През първото полугодие на 2024 година продажбите на инвестиционно злато в страната са се увеличили с 10% спрямо същия период на миналата година.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

"Москвич" пускат на пазара електречески автомобил. Пробегът зависи от дължината на кабела.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари