Арктически феномен може да донесе сурова зима в Европа

1
Полярен вихър започва да се формира в стратосферата над Северния полюс
Полярен вихър започва да се формира в стратосферата над Северния полюс

Полярен вихър започва да се формира в стратосферата над Северния полюс

В стратосферата над Северния полюс се формира нов полярен вихър, който се очаква да окаже значително влияние върху метеорологичните условия през предстоящата зима на 2024/2025 година. Това природно явление, характеризиращо се с бързо укрепване, има потенциала да определи дали европейците ще се радват на по-мека зима или ще се изправят пред сурови студове.

Полярният вихър представлява мощна циркулация на въздушни маси в стратосферата, която играе ключова роля във формирането на зимното време над Европа. Неговото състояние - силно или слабо - може да създаде коренно различни метеорологични сценарии през студените месеци.

При силен полярен вихър се наблюдава стабилна полярна циркулация, която обикновено "заключва" студения въздух в полярните региони. Това води до по-меки условия в по-голямата част от Европа, като зимата може да бъде предимно по-топла от обичайното в средните географски ширини.

От друга страна, слабият полярен вихър може да доведе до нестабилен модел на въздушните течения, известни като струен поток. При такива условия по-студеният арктически въздух по-лесно "избягва" от полярните региони и нахлува в Европа, създавайки предпоставки за по-сурова зима.

Експертите подчертават, че всяка година историята на полярния вихър е различна. За предстоящия зимен сезон 2024/2025 учените внимателно анализират най-новите данни от стратосферата, за да прогнозират поведението на новоформиращия се полярен вихър.

Важен фактор, влияещ върху зимното време, е и така нареченият квазидвугодишен осцилатор (QBO). При отрицателна фаза на QBO се наблюдава тенденция към по-ниски температури над Европа. Въпреки че този сигнал не е изключително силен, тъй като съществуват множество други фактори, влияещи върху зимното време, той все пак има своето значение.

Особено внимание се обръща на явлението, известно като внезапно стратосферно затопляне (SSW). Тези мощни метеорологични събития се случват високо в полярната стратосфера, водейки до рязко повишаване на температурата и налягането. Последствията от SSW могат да бъдат драматични, оказвайки значително влияние върху времето в цялото Северно полукълбо.

За да бъде класифицирано едно събитие като внезапно стратосферно затопляне или пълен колапс на полярния вихър, трябва да бъде изпълнено едно основно условие - стратосферните ветрове, които обикновено са западни през зимата, трябва да обърнат посоката си на източни.

Колапсът на полярния вихър може да създаде благоприятни условия за навлизане на студен полярен въздух в по-южните ширини. Статистически данни показват, че в период от 0 до 30 дни след SSW събитие, голяма част от Съединените щати и Европа са склонни да изпитват по-студени от нормалното температури. Същевременно се наблюдава тенденция към увеличен снеговалеж в източните части на САЩ и в Европа.

Важно е да се отбележи, че всяко събитие на стратосферно затопляне е уникално и не води автоматично до екстремни зимни условия. Полярният вихър е сложно явление, зависещо от множество фактори в различни мащаби, което прави прогнозирането му предизвикателство за метеоролозите.

Формирането на нов полярен вихър над Северния полюс поставя интригуващи въпроси относно характера на предстоящата зима в Европа. Дали ще се радваме на меко време, или ще се изправим пред сурови студове и обилни снеговалежи, остава да разберем в следващите месеци. Метеоролозите продължават да наблюдават внимателно развитието на това мащабно атмосферно явление, за да предоставят по-точни прогнози за зимния сезон 2024/2025.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    4
    Отговор
    До 3 идеята на подобни статии е да всяват безпокойство сред хората и да насаждат отвращение от живота. Цялата идея на DUNAV/PROST е такава, но логично това гарантира висока посещаемост и приходи от реклама.
  • 1
    3
    Админ
    Тази статия НЕ ли е на Метео Балканс? Можете поне да посочите източник от уважение
  • 2
    2
    кмето
    Трябва да се съберем на заседание в общината и да предложим и обсъдим приемането на такса-данък "Арктически феномен". Да капне некоя друга пара .
  • 8
    1
    Въпрос
    А какво стана с глобалното затопляне? Дойде месец септември, дойде и захлаждането.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Двама ескимоси се прибират вкъщи:
- Къде ни е иглуто?
- По дяволите, забравих ютията включена!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари