"Арена Русе" ще даде силен тласък в развитието на града и региона

2

Д-р Страхил Карапчански е роден на 6 декември 1983 г. в Ямбол. Възпитаник е на Немската гимназия "Гьоте" в Бургас, която завършва през 2002 г. с пълно отличие. Магистър по "Европеистика" в Българо-Румънския Интеруниверситетски Европа Център.

От 2010 година преподава в катедра "Европеистика и международни отношения" на Русенския университет "Ангел Кънчев". През 2011 година е назначен за заместник-кмет на Община Русе с ресор "Европейско развитие". От 2012 година е председател на Управителния съвет на фондация "Русе - град на свободния дух". През 2014 година защитава докторска дисертация на тема "Интегрирано управление в българо-румънския трансграничен регион. Състояние, потенциал и перспективи".

- Г-н Карапчански, какъв иска да види Русе един млад заместник-кмет като Вас?

- Визията ми за Русе е като един проспериращ, приветлив, подреден, чист и зелен град. Един уютен град, който разкрива добри възможности за учене, за работа, за пълноценно и разнообразно прекарване на свободното време. Като едно перспективно място за бизнес. Като атрактивна дестинация за туризъм. Като източник на сигурност, спокойствие и вдъхновение за своите жители и гости. Длъжността, която в момента заемам като заместник-кмет на Община Русе, ми предоставя възможност да дам своя принос в тази посока. Заедно с моя екип работим усърдно, не щадим време, сили и енергия, за да подобряваме жизнената среда и социалната динамика в града. Изпълняваме десетки проекти, благодарение на които оптимизираме транспортната свързаност, благоустрояваме парковите и зелените зони, модернизираме образователната, здравната, социалната, културната, спортната и екологичната инфраструктура. И постепенно резултатите от нашите усилия са налице – промените в града стават все по-видими и удовлетворението на нашите съграждани от съживения облик на Русе нараства. Това ни дава увереност, че се движим в правилната посока, което ни мотивира да работим още по-всеотдайно, да планираме все по-смело!

- Като част от новото поколение, добре познавате проблемите, които срещат младите. Как смятате да ги задържите в Русе?

- Стимулите, които биха задържали младите хора тук, респективно биха привлекли хора от други градове насам, са изключително прагматични: възможности за добра професионална реализация, за разгръщане на личностните качества и потенциали, за спокоен и пълноценен личен и социален живот. Има обаче и още нещо, което е от ключово значение. За младите хора е важно да се чувстват значими и ценени, да участват в процесите на вземане на решения, да бъдат част от промяната! А за това е нужен и позитивен личен пример! Средната възраст на екипа, който ръководя в структурата на общинската администрация, е 32 години – млади, енергични, интелигенти хора, с добро образование и широк кръгозор. Щастлив съм, че заедно с тях можем да бъдем част от положителните промени в нашия град, чрез които постепенно да възвърнем доверието и самочувствието на русенските граждани. Безспорно, по-голямата част от тях са изкушени да потърсят по-добре платена реализация в чужбина, но едно от нещата, които ги задържа тук, е възможността да бъдат полезни за обществото, да бъдат част от процеса на възвръщане блясъка на своя град!

- Каква е основната цел на фондация "Русе - град на свободния дух", част от Управителния съвет на която сте?

- Създадохме общинската фондация “Русе – град на свободния дух” като един обществен формат, чиято цел е да възроди творческия дух на града и да функционира като обединяваща платформа за диалог, като модел за споделяне на творческа енергия и за реализиране на идеи с добавена стойност за местните общности. Фондацията се утвърди като двигател на сътрудничеството между публичния, частния и гражданския сектор, които се обединяват около една обща кауза – оказването на подкрепа за истинските посланици на свободния дух на Русе – талантливите и знаещите, младите артисти и музиканти, преподаватели, ученици, учени и изобретатели, които представят достойно града ни в България и на международната сцена. Целта на фондацията е да разчупи утвърдените модели на културно общуване, като подпомага реализирането на мащабни, иновативни събития, които създават „чувство за общност“ и повишават удовлетвореността на русенци от културния пулс на града. Участието на Общината в мениджмънта на фондацията е гаранция, от една страна, за прозрачното разходване на всеки лев от нейния бюджет и от друга страна, за активната ангажираност на администрацията и готовността й да поеме отговорността за все по-широкообхватния културен и обществен живот в града. Важна атестация за жизнеспособността на фондацията обаче е и фактът, че за изминалата 2014 г. успяхме да привлечем като свои партньори 28 местни фирми, които, в израз на своята съпричастност към нашата кауза, подпомогнаха работата ни чрез дарения, чиято обща стойност надхвърли общинската субсидия и вече съставлява около 60% от годишния ни бюджет. Лично за мен това е голямо признание, но и отговорност за целия ни екип – да запазим високото темпо, доброто качество и прозрачността във финансирането на културни проекти.

- Кои са основните точки, върху които се базира бъдещото развитие на "града на свободния дух"?

- Развитието на Русе в следващите години може да бъде разгледано през призмата на няколко основни потенциала, които, ако бъдат адекватно капитализирани, могат съществено да променят наложения в последните десетилетия “периферен” статус на града. Всички те предполагат преодоляването на определени граници, лимити – на мислене, на планиране, на размах в действията. На първо място това е принадлежността ни към голямото “Дунавско семейство”. Русе е активен член на Съвета на Дунавските градове и региони; заедно с германския град Улм управляваме съвместните политики и проекти в сферата на културата. Поддържаме отлични връзки с партньори от Германия, Австрия, Унгария, Румъния, Сърбия и т.н., благодарение на които имаме изключително благоприятни предпоставки да се възползваме от Дунавската стратегия като инструмент за намаляване на различията в социално-икономическото развитие между по-силно и по-слабо развитите региони в Европа. На второ място следва да отчетем близостта до Букурещ и перспективата за съвместно изграждане на една трансгранична агломерация, обхващаща население около 4-5 милиона души. Тук също градът ни би могъл да се възползва от европейската политика за териториално сближаване и да се приобщи към тенденциите за разрастване на румънската столица на юг, към река Дунав. В резюме: развитието на Русе е благоприятствано от възможностите, които европейските фондове ни предоставят за подобряване на транспортната свързаност, благоустрояване на крайбрежната зона, както и за развитие на високотехнологични производства. Необходими са също така последователни усилия за утвърждаването на града като мултимодален център, за което би спомогнало както стимулирането на водния транспорт, така и разработването на русенското летище. Както виждаме, става дума за множество сериозни проекти, чийто успех е функция на политическата стабилност, както и на добрия управленски и административен капацитет и на социалния капитал като цяло. Русе е привилегирован в това отношение, тъй като разполагаме с елитен и международно разпознаваем университет, който е гарант за високото качество на работната сила и в този смисъл катализатор на устойчивото развитие на региона.

- Как най-очакваният в момента в града проект - "Арена Русе", ще допринесе за изграждане облика на Русе като един съвременен европейски град?

- Действително “Арена Русе” е една сбъдната мечта за няколко поколения русенци, един емблематичен за града и региона проект, в чийто финален успех по обясними причини много хора до последно се съмняваха. Видно е обаче, че от официалното й откриване ни делят броени седмици и това е период на нарастващ ентусиазъм и вълнение у нашите съграждани. Приносът на залата за ускореното развитие на Русе е ключов. Тя ще промени светоусещането, облика и самочувствието на града, но и ще създаде заетост в редица сфери, преди всичко в туризма. Лично за мен, най-големият плюс, който “Арена Русе” ще донесе за града, се състои в категоричното и окончателно разбиване на наложения от определени обществени течения мит, че “градът умира”. Точно обратното – градът разполага с уникална енергия, виталност и потенциал, които ще бъдат изключително благоприятно повлияни от динамиката, която залата ще привнесе в него.

- Тесен специалист в международните отношения, добре запознат сте с отношенията между България и Румъния. Доколко важни са те за Русе и как трябва да се работи, за да се задълбочат и за да се извлече максимума от тях?

- Отношенията между България и Румъния са обект както на професионален, така и на научен интерес от моя страна. В докторската си дисертация, която защитих преди по-малко от година, детайлно изследвах потенциала за възникване, респективно изграждане на обща, споделена трансгранична политическа идентичност в българо-румънския участък на река Дунав. Заедно с моите колеги от Българо-Румънския Интеруниверситетски Европа Център (БРИЕ) проведохме социологическо проучване, резултатите от което категорично доказаха наличието на такъв потенциал – в най-голяма степен на местно ниво, с лидерската роля на местните власти, които са най-близо до проблемите и нуждите на хората и следователно се ползват с най-голям авторитет и доверие. Формулата за успеха в трансгранична общност като нашата се корени в интеграцията, в преодоляването на границите – физически и ментални, както и в съграждането на мостове – в пряк и преносен смисъл!

- Как залата ще помогне за стимулиране, от една страна, развитието на града, а от друга, задълбочаване на отношенията със северната ни съседка?

- Убеден съм в потенциала на залата да даде силен тласък в развитието на града и региона. Тя ще бъде основата за стимулирането на нови, неразработени до момента бизнес сегменти, каквито са творческите и развлекателните индустрии, както и алтернативни форми на туризъм – в това число спортен, конгресен, фестивален, панаирен и т.н. Именно в тези направления виждам отлични възможности за малкия и среден бизнес да повиши своята конкурентоспособност и да динамизира своето предлагане. Безспорно е, че ефектите, които “Арена Русе” ще генерира, ще надхвърлят националните граници. Концепцията за свободното движение на хора, идеи и ресурси ще се материализира на практика и от това ще спечелят гражданите както на Русе, така и на широк периметър от населени места наоколо.

- Като човек с ценен опит зад граница, доколко важен е професионалният мениджмънт за едно качествено и пълноценно функциониране на "Арена Русе” като съвременна инфраструктура, която ще повлияе на културния живот?

- Професионалният мениджмънт е може би най-важната съставка в цялостния микс, въз основа на който “Арена Русе” би могла да функционира пълноценно. Въпреки че местното търсене на културни продукти е на изключително високо ниво, мащабът на новата зала предполага целенасочени усилия за привличане на външни публики – както от страната, така и от чужбина. Няма спор, че успехът на “Арена Русе” предполага активно сътрудничество между нейния мениджърски екип и общинската администрация. С радост мога да отбележа, че този процес е много добре структуриран и съвсем скоро видимите резултати ще потвърдят това.

- Какво е най-голямото Ви желание спрямо Русе, което искате да се материализира в близко бъдеще?

- Макар че не съм роден в Русе, по-голямата част от съзнателния си живот съм прекарал тук и на града съм посветил и дължа най-хубавите си години. Отчасти разбирам и оправдавам, но непримиримо противодействам на все още силно доловимите прояви на скептицизъм сред русенци. Това е своеобразен рефлекс – вероятно заради системното загърбване на града от централната власт в продължение на много години, ето защо всички наши усилия са насочени към спечелване на доверието на хората, към обединяването около общи каузи и цели. Такива безспорно са възраждането на европейския облик на Русе, възвръщането на самочувствието на русенци и утвърждаването на града като едно средище на културата и знанието, на европеизма и свободния дух.

- Г-н Карапчански, благодаря Ви и успех!

- Благодаря и аз!

Източник: sportal.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Какви са сезоните в България?
- Агне, таратор, риба, прасе.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари