Андрей Янкулов: Съвсем в реда на нещата е прокуратурата да проверява мен, а не себе си

1
Правосъдният министър коментира действията на държавното обвинение
Правосъдният министър коментира действията на държавното обвинение Снимка: БГНЕС

Правосъдният министър коментира действията на държавното обвинение

Служебният министър на правосъдието Андрей Янкулов коментира действията на държавното обвинение, като посочи, че институцията извършва проверки срещу изпълнителната власт по сигнали на жълти медии, вместо да разследва собствените си казуси. Той изрази позицията си в публикация в социалните мрежи.

„Съвсем в реда на нещата е прокуратурата да проверява мен чрез ДАНС по свободните съчинения на Блик, а не себе си за това как хвърля в коша разследване за убит на пешеходна пътека човек по записи от охранителна камера, след като тръби колко е безкомпромисна срещу войната по пътищата“, написа Андрей Янкулов.

Министърът допълни, че няма притеснения от проверките, но според него ръководството на прокуратурата трябва да се тревожи за действията си.

По-рано през деня служебният премиер Андрей Гюров обяви официално, че прокуратурата е започнала проверки на министър-председателя, министри и главния секретар на МВР. Според премиера действията са предприети по сигнали в жълти медии, като той постави въпросите кой стои зад тези разпореждания, каква е целта им и защо се случват в навечерието на изборите.

Проверка в дирекция "Охрана"

Вчера правосъдният министър възложи проверка в Главна дирекция „Охрана“ (ГДО). Тя касае служебното правоотношение на заместник главния директор на структурата Деян Димитров. Поводът е журналистическо разследване на платформата „Извън ефир“ за пътнотранспортно произшествие, по което за потенциален причинител е сочен бивш охранител на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов.

Подбор на магистрати

В отделна публикация Андрей Янкулов коментира подбора на кадри за ключови позиции в правосъдието. Според него липсата на ясни критерии, състезателност и конкуренция превръщат формалните процедури в предизвестен избор, чието решение е вече взето.

Министърът посочи като пример командироването на български прокурор в европейската агенция Евроджъст. „Предложението до прокурорската колегия за командироване на точно този прокурор в Евроджъст е на фактически изпълняващия функциите на главен прокурор Борислав Сарафов. На базата на какви критерии е направено то за тази важна позиция... никой не знае“, пише правосъдният министър.

Андрей Янкулов добави, че заради установени сериозни слабости в процедурата за избор на европейски прокурор, Министерският съвет се е намесил оперативно и я е рестартирал с нова, деполитизирана комисия.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Любовницата се облича, оправя си косата пред огледалото и пита мъжа:

– И жена ти също ли е красива!?

– Не, същата като теб е!

Нови коментари