Е-излагация

0
Фалстартът на е-преброяването е очакван и логичен, защото такова е цялостното състояние на е-управлението у нас
Фалстартът на е-преброяването е очакван и логичен, защото такова е цялостното състояние на е-управлението у нас Снимка: БГНЕС

Шефът на НСИ Сергей Цветарски е привикан днес в парламента, за да обяснява защо електронното преброяване на населението тотално зацикли

То трябваше да започне на 7 септември, но трети ден хората не могат да се регистрират в специално създадения сайт или системата не разпознава личните данни на членове на домакинствата, пише вестник "Дума". От НСИ продължават да твърдят, че са обект на хакерски атаки, но не казват дали ще удължат онлайн преброяването, което по график трябва да приключи на 17 септември. Реално три от десетте дни вече са минали. Не е ясно колко души все пак са успели да се преброят електронно.

Фалстартът на е-преброяването е очакван и логичен, защото такова е цялостното състояние на е-управлението у нас. Този сектор е вторият след здравеопазването, в който ефективността от вложените пари е най-ниска. За последните 15 години България е похарчила около 3 милиарда лева за създаването на е-правителство, но резултатите са плачевни. У нас 27 на сто от регистрите още се поддържат единствено на хартиен носител. Забелязва се куриозен факт. През всички години на управлението на ГЕРБ, в които масовото въвеждане на е-услуги уж бе приоритет, се оказа, че броят на принтерите е нараснал тройно в сравнение с този на сървърите, вместо да е обратното. Според анализ на БСК реално само 19 на сто от българските администрации предлагат електронни услуги.

Едва 20 общини от общо 265 са започнали реално да цифровизират документите си, а 80 са заявили готовност да започнат да контактуват с гражданите, без да използват хартия. Голяма част от огромните пари се дават за хардуер, софтуер и лицензи, с които работят чиновниците, а минимални средства отиват директно за въвеждането на електронни услуги за хората.

В Естония например 86 на сто от гражданите имат електронна лична карта, 87,2 на сто от населението използват интернет, а 96,3 на сто от хората декларират своите доходи по електронен път. За електронна лична карта у нас се говори от време на време, но нищо реално не се прави. 34 на сто от българите не ползват компютър, в Естония - 8 на сто. Така е-излагацията у нас продължава.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари