Защо кърлежите са опасни и как да се предпазим от тях

0
Ухапванията от тях могат да доведат до сериозни заболявания, включително борелиоза и енцефалит
Ухапванията от тях могат да доведат до сериозни заболявания, включително борелиоза и енцефалит

С какво са опасни кърлежите

Кърлежите станаха по-активни в редица региони. Ухапванията от тях могат да доведат до сериозни заболявания, включително борелиоза и енцефалит. Дори и ваксинираните не са предпазени напълно от инфекция, пише Actualno.com

Сред най-честите и опасни заболявания, които членестоноги пренасят, са вирусният енцефалит, който се пренася от кърлежите (остро инфекциозно вирусно заболяване с първично увреждане на централната нервна система може да доведе до сериозни здравословни проблеми; в тежки случаи парализата с атрофия продължава цял живот) и борелиоза или лаймска болест. При последното се засягат нервната система, сърцето и мускулно-скелетната система.

Кога е сезонът на кърлежите

Първите акари се събуждат вече при +6...+8°С. Активността на членестоногите е особено силна през пролетта, лятото и началото на есента, те спят зимен сън при първата слана. Пикът на активността на кърлежите е през май-юни и август-септември. При хладна и влажна пролет сезонът на активност на кърлежите се забавя.

Различава ли се външно заразен кърлеж

Не. За да се установи това, кърлежът трябва да бъде изпратен за специално изследване в лабораторията.

Как можете да се заразите

Има няколко начина да се заразите.

Директно при ухапването. Инфекцията се случва в първите минути от смученето на заразен кърлеж.

При втриване в кожата на вируса. Това е възможно да стане при смачкване на членестоноги или надраскване на мястото на ухапване.

При използване на мляко (например козе, краве, овче), което не е обработено термично, както и млечни продукти, приготвени от него. Вирусът на енцефалит, който се пренася от кърлежите, навлиза в млякото, когато животните са нахапани от насекомото.

Усещате ли ухапването от кърлеж?

Като правило, не, то е безболезнено. Впоследствие може да се появи зачервяване на кожата. Зоната около ухапването от кърлеж може да е розова или червена. След ухапване се появяват симптоми като:

слабост, сънливост;

 студени тръпки;

 болки в ставите.

Различните инфекции имат различни симптоми и инкубационни периоди. Признаците могат да се появят от няколко дни до две седмици след заразяването, в някои случаи инкубационният период е много по-дълъг. Понякога заболяването може да има изтрит ход. Дълго време човек дори не подозира, че се е заразил и не може да разбере защо развива слабост. В 20-45% от случаите диагностицирането по клинични признаци по принцип е невъзможно.

Какви са начините да се предпазите от ухапване от кърлеж и инфекция

Те включват цял набор от мерки и въпреки че значително намаляват вероятността от инфекция, уви, те не осигуряват абсолютна гаранция за защита.

Най-надеждната защита срещу инфекция от кърлежите е ваксинацията. Това обаче не гарантира на 100%, че след ухапването от кърлеж, няма да се зарази. Вярно е, че при ваксинираните болестта протича в лека форма, отбелязват епидемиолозите. А борелиозата, пренасяна от кърлежи, все още не може да бъде предотвратена чрез ваксинация. Ваксината, която се появи в края на 90-те години, беше неефективна и предизвика редица нежелани последствия.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Двама интернет маниаци си чатят:
- А бе, бро! Говори се, че имало живот извън мрежата.
- Дай линк...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари