Всеки втори българин пести от отопление

0
40 на сто от потребителите не могат да поддържат домовете си достатъчно топли, защото са енергийно бедни
40 на сто от потребителите не могат да поддържат домовете си достатъчно топли, защото са енергийно бедни

Всеки втори у нас, или 40 на сто от потребителите, не могат да поддържат домовете си достатъчно топли, защото са енергийно бедни.

Това стана ясно по време на конференция за енергийната бедност, организирана от Министерството на икономиката.

"По този показател България е в най-лошата позиция в Европейския съюз, обясни Меган Ричард", шеф на дирекция в Европейската комисия.

По думите й енергийна бедност има, когато хората не успяват да отопляват или да охлаждат домовете си и когато голяма част, повече от 10 процента от доходите, отиват за плащане на сметки за енергия, пише "Монитор".

"Ще се търсят начини за намаляване на енергийната бедност на хората чрез проекти за пестене на енергия. Все още се работи по дефиницията за енергийна бедност - в Швеция тя би била една, а тук ще е друга", сравни зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков.

Целта на мерките за енергийна ефективност е осигуряване на по-добър стандарт на живот. Краткосрочните мерки са директните помощи са плащане на сметките.

"По-важни са обаче дългосрочните мерки насочени към намаляване на консумацията и съответно на сметките", допълни заместник-министърът. "България си е поставила няколко приоритета за ефективно ползване на енергията. Един от тях е да се ползва потенциала на ВиК дружествата да произвеждат сами електроенергията, която им е нужна. Друга възможност е оползотворяване на геотермалната енергия - обикновено си представяме горещи минерални извори, но от Норвегия и Исландия научихме, че от води с невисоки температури може да се постигне голяма ефективност", добави още Станков. Заместник-министърът посочи, че ще се търси постигане на енергийнатаефективност клас "А" на сградите.

"Това означава, че в тези сгради 55 процента от енергията се произвежда от самата сграда от инсталации по нея или в близост до нея", каза заместник-министърът.

"В Европейската комисия се обсъжда стратегия за енергиен съюз, като целта е да има сигурност на доставките. Това е важно и за борбата с енергийната бедност, защото ако имате само един източник на енергия почти нямате избор за цената", поясни Меган Ричард. "Функционирането на вътрешния енергиен пазар дава възможно най-ниски цени при ясна конкуренция", посочи тя. "Планираме 27 процента от производството на енергия да е от възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/, но всяка страна-членка може да си постави по-високи цели", каза Меган Ричард.

"Преговорите на държавата с "Ей И Ес Гълъбово" и "Контур Глобал Марица-изток 3" за прекратяване на договорите за доставка на енергия няма да приключат за три седмици, нужно е повече време". Това съобщи заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков.

"Трябва да бъдем много внимателни и преговорите да бъдат на дипломатична основа, за да си стигне до най-добро решение за потребителите", добави той. "Преговорите се водят най-вече от Министерството на финансите, където са изготвени документите за изчисляване на възвръщаемостта на инвестициите", каза още Станков. Важното е, че Европейската комисия се е запознала с начина на действие на държавата, добави Станев, без да се ангажира със срок за края на преговорите.

"Българската държава е изготвила методология за изчисляване на възвръщаемостта на инвестициите, която е дадена на собствениците на централите", съобщи Петьо Иванов, изп. директор на БЕХ. "Собствениците на централите са поискали време за анализ, срок за това няма, но те са пожелали да разполагат с поне три месеца", допълни той.
 

Източник: МОНИТОР
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Случвало ли ти си е мъжът ти да те завари в леглото с непознат?
- Не, само с приятели.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари