Владимир Путин: Надявам се, че няма да използваме ядрено оръжие в Украйна
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 0

Руският президент обяви, че Москва разполага с достатъчно сили за постигане на целите си без ядрен арсенал
Ядрената реторика и заплахи
„Те искаха да ни провокират, да ни накарат да се подхлъзнем. Нямаше нужда да се използват (ядрени) оръжия. И се надявам, че няма да има", заяви руският президент Владимир Путин в интервю за телевизия „Россия 1". С тези думи той за пореден път коментира възможността за употреба на ядрено оръжие в конфликта с Украйна.
Руският лидер подчерта, че страната му разполага с достатъчно военни средства, за да постигне целите си и да доведе войната до „логичен край с резултата, от който се нуждае Русия". Той категорично отказа да отстъпи от исканията си за запазване на контрола върху окупираните украински територии.
Краткотрайно примирие и продължаващи сражения
В навечерието на 9 май – Деня на победата, Москва обяви тридневно примирие, за да осигури провеждането на традиционния военен парад в руската столица. Същевременно Кремъл отхвърли предложението за по-дълго, 30-дневно прекратяване на огъня, отправено от международни посредници.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че спазването на краткото примирие щяло да покаже дали Киев е готов за „истински мир". Междувременно боевете в източните украински територии продължават с висока интензивност, въпреки призивите на украинския президент Володимир Зеленски за справедлив и траен мир.
Познатата реторика за Крим и Донбас
В документален филм, посветен на 25-годишнината от управлението му, Путин отново защити анексията на Крим през 2014 година, определяйки я като „правилно решение". Според руския президент, страната му е била „принудена" да действа заради отказа на Украйна да търси мирно решение на конфликта в Донбас.
„Искрено се стремяхме да разрешим въпроса с Донбас с мирни средства, но се оказа, че другата страна мислеше и действаше по различен начин", добави руският лидер, представяйки войната като „принудителна мярка", а не планирана агресия.
Перспективи за мирни преговори
На международно ниво, вниманието се насочва към възможен нов мирен план, предложен от екипа на Доналд Тръмп. Предложението включва замразяване на фронтовата линия и евентуално признаване на Крим като руска територия от САЩ, но не и от Украйна – идея, която Киев категорично отхвърля.
Международни експерти предупреждават, че истински мир през 2025 година остава малко вероятен, а евентуално примирие може да се окаже нестабилно и да доведе до нови сблъсъци.
Putin says he’s constantly thinking about a successor — but insists “the final choice will be up to the Russian people.”
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) May 4, 2025
“Anyone without the trust of the people is unlikely to achieve anything serious,” he told Kremlin journalist Zarubin. pic.twitter.com/msmNW54Lwp
Хуманитарната цена на конфликта
Три години след началото на руската инвазия, хуманитарната ситуация в Украйна остава критична. По данни на ООН, над 12 000 цивилни са загинали, а броят на ранените продължава да расте с всеки изминал месец.
В края на 2024 година беше осъществена размяна на военнопленници между двете страни – рядък момент на сътрудничество в рамките на все по-ожесточаващия се конфликт.
Докато руското ръководство продължава да настоява, че войната е „принудителна мярка", а западните лидери я определят като имперска агресия, перспективите за траен мир остават неясни. Ядрената заплаха, макар и отричана от Кремъл, продължава да бъде част от реториката и опасенията на международната общност.