Владимир Афенлиев: Болници са купували едно и също лекарство със 100 000 лева разлика в цената

0
Одит проверява разликите в цените на животоспасяващи медикаменти
Одит проверява разликите в цените на животоспасяващи медикаменти Снимка: NOVA

Драстичен е случаят, когато държавни болници плащат 8000 лева за лекарство от 500

Четири държавни болници в София и по една в Пловдив, Плевен и Варна са плащали в пъти по-високи суми за едни и същи животоспасяващи медикаменти. Скандалните разлики в цените бяха огласени от заместник-министъра на здравеопазването Владимир Афенлиев, който изнесе данни за фрапиращи аномалии при търговията със скъпоструващи лекарства за редки заболявания.

Според анализа на Министерството на здравеопазването, разходите за лечение на деца с тези медикаменти бележат рязък скок през 2024 и 2025 година. Тъй като става въпрос за препарати, които не са включени в Позитивния лекарствен списък на България, те нямат регистрирана официална и регулирана цена. Болниците ги купуват директно за конкретни пациенти, а държавата превежда парите на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

Как лекарство за 500 лева струва хиляди

Липсата на ценова регулация е позволила на различни държавни клиники да договарят абсурдни суми за едни и същи препарати.

"Определен медикамент в една болница е купен за 46 000 лева, а в друга - за над 150 000 лева", посочи Владимир Афенлиев.

Данните сочат, че друг препарат е струвал 23 000 лева в едно лечебно заведение и над 64 000 лева в друго. Разликите варират между три и четири пъти при редица позиции: от 8 000 лева на 36 000 лева, и от 18 000 лева на близо 44 000 лева.

Най-драстичният регистриран случай е с медикамент, който столична болница е успяла да закупи за 517 лева, докато болница в Пловдив е платила за същия препарат над 8 000 лева. В друг подобен сценарий препарат за 1 500 лева в София е фактуриран за близо 11 000 лева в Пловдив.

Държавата обещава прозрачност и одити

Анализът на документацията показва, че нормативният ред формално е спазен, но Министерството на здравеопазването вече извършва спешни одити в седемте клиники, за да установи причините за ценовите аномалии. Очаква се в проверките да се включат Агенцията за държавна финансова инспекция и Министерството на финансите.

"Основният извод е, че за 2025 година държавата е платила в пъти повече за едни и същи лекарства, което означава, че при нормални цени би трябвало да се освободи финансов ресурс, който може да се насочи към повече лечение", заяви заместник-министърът.

За да спре изтичането на обществен ресурс, екипът на здравното ведомство е подготвил промени в две ключови наредби. Предвижда се въвеждането на пълна прозрачност, като всяка покупка и доставка в болничните аптеки ще се регистрира в реално време. Още през май електронната система трябва да заработи пълноценно, като в следващите дни на сайта на министерството ще бъдат публикувани всички покупки на лекарства, броят на опаковките, единичната цена и коя конкретна болница ги е поръчала.

Заместник-министърът на финансите Станимир Михайлов потвърди, че след приключването на одитите държавата ще може да изчисли точния размер на пропуснатите ползи.

Темата беше повдигната още преди дни и от управителя на НЗОК доц. Петко Стефановски, който обяви създаването на работна група за пълна дигитализация на лечението с неразрешени за употреба медикаменти.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Общината отмени конкурса "Най-красива рисунка с тебешир на асфалта" - тебешир - има, асфалт - няма!

Нови коментари