Тютюнопроизводители искат спешна среща с агроексперти

1
Сушата заплашва с до 50% намаление на добивите
Сушата заплашва с до 50% намаление на добивите

Сушата заплашва с до 50% намаление на добивите

Производителите на тютюн в България настояват за спешна среща с експерти от Министерството на земеделието заради очакваните критично ниски добиви през тази година. Председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите Цветан Филев е изпратил писмо до агроминистъра Георги Тахов с искане за предварителна работна среща преди предстоящия Консултативен съвет по тютюна.

"Сектърът се нуждае от спешно подпомагане заради сушата и безводието през тази година", според БНР. Работещите в бранша искат срещата да се проведе с държавни експерти от дирекциите "Растениевъдство", "Директни плащания" и "Държавни помощи".

Критично намаление на добивите

Основният аргумент на тютюнопроизводителите е драстичното влияние на климатичните условия върху реколтата. Заради сушата и безводието през 2025 година се очакват значително по-ниски добиви на тютюн от декар. В някои региони спадът ще достигне до 50% в сравнение с предходните години.

Това създава сериозни финансови затруднения за близо 8000 тютюнопроизводители в страната, които разчитат на стабилни добиви за препитанието си.

Искания за максимална финансова подкрепа

Тютюнопроизводителите настояват преходното национално доплащане за тази година да се заложи в максималния размер, разрешен от Европейската комисия. За 2025 година допустимата сума е малко над 32 милиона евро, което е намаление спрямо 2024 година, когато максималният бюджет беше над 36 милиона евро.

Ключово искане на сектора е осигуряването на държавна помощ de minimis за тютюн през 2025 година, която да компенсира частично загубите от критично ниските добиви.

Консултативен съвет през септември

Лидерите на бранша настояват преходната помощ за тютюн да се запази и през следващия програмен период след 2027 година. Очаква се Консултативният съвет по тютюна да се проведе между 29 септември и 3 октомври, където ще се обсъдят окончателните мерки за подкрепа на сектора.

Министерството на земеделието все още не е обявило официална позиция по отношение на исканията на тютюнопроизводителите.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Интервю в държавно учреждение:

- Какво умеете да правите?

- Ами ... нищо.

- Тези места вече са заети.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари