ЦИК отстрани кандидат с четири регистрации от листата в Русе
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Нарушение на Изборния кодекс вади представител на "Трети март" от надпреварата
Централната избирателна комисия (ЦИК) анулира регистрацията на Татяна Йорданова Лисичкова като кандидат за народен представител от коалиция "Трети март" в 19-и Многомандатен избирателен район (МИР) - Русе. Причината е нарушение на Изборния кодекс, след като името ѝ фигурира в общо четири различни района в страната, при максимално позволени два според законодателството.
Нарушение на Изборния кодекс
Проверката на "Информационно обслужване" АД е установила сериозно разминаване в подадените документи от политическата формация. Кандидатката е била регистрирана последователно в Бургас, 24-и МИР - София, 23-и МИР - София и накрая в Районната избирателна комисия (РИК) 19 - Русе.
Съгласно разпоредбите на изборното законодателство у нас, едно лице може да бъде издигнато за депутат най-много в два избирателни района. При превишаване на този лимит, законът признава за легитимни и валидни единствено първите две направени регистрации по време.
Валидни остават първите регистрации
Във връзка с установеното нарушение, в официалното становище на комисията се посочва категорично, че "първите две по време регистрации на кандидата за народен представител Татяна Йорданова Лисичкова са в РИК 02 – Бургас и РИК 24 – София, поради което регистрациите в РИК 23 – София и РИК 19 – Русе, следва да бъдат обявени за недействителни".
Така Лисичкова губи правото си да представлява русенци и избирателите от 23-и МИР в столицата на предстоящия вот на 19 април 2026 година, но запазва участието си в другите два района.
Решението подлежи на обжалване
Административният акт на комисията с номер 4605-НС от 18 март 2026 година вече е изпратен до съответните районни избирателни комисии и до ръководството на коалиция "Трети март". Решението не е окончателно и подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в тридневен срок от официалното му обявяване.






















