Теменужка Петкова: Очакваме положителни доклади за присъединяване към еврозоната

2
Докладите от европейските институции се очакват в началото на юни 2025 година
Докладите от европейските институции се очакват в началото на юни 2025 година Снимка: БТА

Докладите от европейските институции се очакват в началото на юни 2025 година

България устойчиво изпълнява всички критерии за присъединяване към еврозоната, включително този за ценова стабилност, който се покрива от началото на 2025 година. Това съобщи министърът на финансите Теменужка Петкова по време на икономически форум в София.

"Ние сме напът да реализираме една от стратегическите цели на нашата страна - членството в еврозоната", заяви Петкова при откриването на форума "Investor Day 2025: Embracing Opportunities", организиран от Българската фондова борса. Събитието се провежда в столичния "Интер Експо Център".

Финансовият министър припомни, че страната вече е покрила всички числови критерии за влизане в еврозоната. През февруари тази година Теменужка Петкова и управителят на БНБ Димитър Радев са изпратили официално искане до Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвяне на извънредни конвергентни доклади.

"Очакваме заключенията по тях да станат факт в началото на юни. От началото на годината България устойчиво покрива и критерия за ценова стабилност, което е добър показател за развитието на нашата икономика и очакваме положителни заключения, така че от 1 януари 2026 година България да заеме своето достойно място в еврозоната", подчерта Петкова.

Официалните доклади от европейските институции се очакват в началото на юни 2025 година, а при положителна оценка страната ще стане член на еврозоната от 1 януари 2026 година.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    2
    До врачката
    Червеният картон не би бил за гербопитеците, тъй като техният принос за преминаването към еврото е нищожен, а за цялата ни държава, противно на опорките на копейките с влогове в евро. Ако толкова искаха да са европейци, Тиквун нямаше да построи безплатно на Путлер "руски поток". Но не се тревожи - ще го приемем, скоро.
  • 0
    1
    Предсказател
    Ще бъде голям майтап, когато крадливите корумпирани гербопитеци получат червен картон и шут в гъза за еврозоната.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Кирооо, събуди са бре! Заспал си у сладоледа!

- И кво бе, що ма стряскаш?

- Премести са у салатата, да не настинеш!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари