Технолог по храните: Шипката съдържа повече витамин С от годжи бери, а зехтинът е подходящ за пържене
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Експерт обяснява защо глутенът не е враг, а зехтинът е по-добър от олиото
Много от популярните убеждения за храните са грешни, а митовете за глутена и зехтина се разпространяват без научна основа. Това обясни технологът по храните инж. д-р Ивайла Сопотенска в съботното издание на предаването "България сутрин" по Bulgaria ON AIR.
Специалистката подчерта, че индустриалното производство на храни следва строги стандарти и правила, за разлика от домашното готвене. "При всяка храна, за да бъде индустриално произведена, трябва да се следват определени принципи както при процеса, така и при производствените практики, за да сме сигурни, че храната е безопасна," обясни инж. Сопотенска.
Зехтинът е по-добър за пържене от олиото
Един от най-устойчивите митове е, че зехтинът не е подходящ за пържене. Експертката обясни научната истина зад този въпрос: "Това, което е вредно при пърженето, е пероксидацията на липидите - част от мастните киселини, подложени на термична обработка, могат да образуват свободни радикали, които са вредни за здравето."
Разликата между слънчогледовото олио и зехтина се крие в състава им. "Олиото съдържа 20% мононенаситени мастни киселини, докато зехтинът - 70%," каза технологът. Това прави зехтина по-стабилен при високи температури и по-подходящ за пържене.
Глутенът не е враг на всички
Специално внимание инж. Сопотенска обърна на митовете около глутена. "Лошата слава на глутена е едно от нещата, които лично мен най-много ме тормозят. За хората, които не страдат от глутенова непоносимост, глутенът не е вреден," подчерта тя.
По последни данни само 1% от населението страда от глутенова непоносимост, която може да бъде вродена или придобита. "Има и домашни тестове, които разкриват дали имаме поносимост към глутена," допълни експертката.
Шипката побеждава годжи бери
Една от най-изненадващите информации, която сподели технологът, е за съдържанието на витамин С в различните плодове. Оказва се, че шипката съдържа повече витамин С от прочутите годжи бери, които се рекламират като един от най-полезните продукти в света.
Индивидуалният подход е ключов
Инж. Сопотенска подчерта важността на индивидуалния подход при хранителните режими. "Не можем да извадим максима, която да е валидна за всички. Има много фактори - пол, възраст, заболявания. Това може да се направи само от квалифициран лекар, който е диетолог," обясни тя.
Експертката призова за повече научна грамотност при избора на храни и предупреди срещу слепото следване на модни диети без медицинска консултация.























