Т MARKET затваря онлайн магазина си

1
Търговската верига пренасочва клиентите си изцяло към физическите обекти
Търговската верига пренасочва клиентите си изцяло към физическите обекти Снимка: Т MARKET

Търговската верига пренасочва клиентите си изцяло към физическите обекти

Търговската верига Т MARKET обяви, че преустановява дейността на своя онлайн магазин tmarketonline.bg в България, слагайки край на доставките до дома за своите клиенти. Решението бележи съществен завой в стратегията на компанията и поставя под въпрос рентабилността на дигиталната търговия с бързооборотни стоки в силно конкурентната среда у нас, съобщават от Money.bg.

Платформата T MARKET Online оперираше основно на територията на град София и прилежащите населени места, като разчиташе на модерния логистичен център на веригата край Елин Пелин.

Нова собственост и ръководство

Т MARKET присъства на българския пазар от над 20 години и разполага с мрежа от над 130 физически магазина в цялата страна, позиционирани предимно в сегмента на кварталните супермаркети.

Управлението на веригата се осъществява от компанията „Максима България“ ЕООД. Според данните от края на 2025 г., литовската MAXIMA GRUPĖ е финализирала продажбата на българското си дружество на нидерландската компания PARETAS В.V. Скоро след това, през март 2026 г., начело на веригата застана нов изпълнителен директор – Скирмантас Невидомскис, който пое поста от дотогавашния ръководител Петър Павлов.

Узряване на пазара и конкуренция

Затварянето на дигиталната количка на T MARKET не е първият подобен случай в сектора. Преди година дейността си в България прекрати и онлайн супермаркетът Kolichka.bg, собственост на чешкия холдинг Košík.

Финансовият директор на „Уеб Медия Груп“ (компанията зад конкурентната платформа Gladen.bg) Иво Апостолов очертава променената картина в сектора: „Пазарът продължава да расте, но по-скоро говорим за узряване, отколкото за ново разширяване на границите му. Разликата с 2020 г. е, че тогава растежът беше движен от необходимост, а сега е движен от навик и доверие“.

Според него моделът изисква сериозен капитал и дългосрочна издръжливост, като успехът зависи от изградената собствена и оптимизирана логистика. Той подчертава, че инфлационните процеси правят удобството за сравняване на цени онлайн още по-ценно за потребителите, когато „всеки цент тежи повече“.

Перспективи за разширяване

Докато някои играчи се оттеглят, други планират дългосрочна експанзия. Основателят и изпълнителен директор на лидера в сектора eBag Иван Александров прогнозира, че в рамките на 7 до 10 години платформата ще покрие цялата страна с възможност за доставка до два часа. Към момента онлайн супермаркетът обслужва София, Пловдив, Благоевград и Банско, отчитайки 50% годишен ръст след пандемията.

„Ключово е разходният модел да бъде достатъчно добър и устойчив. Това, че някой затваря врати в момента, не означава, че е заради криза с горива например. Просто не е имал добър модел“, категоричен е Александров. Според него растежът в този динамичен пазар зависи от оптималното съотношение между цена и качество, което задържа клиентите дългосрочно.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Лекар отива при свети Петър и му казва:

- Моля ти се, свети Петре, пусни ме в Рая!

- Какъв си бил на Земята?

- Лекар.

- Ооо, ти си бил наш човек - доставчик. Влизай!

Нови коментари