Студът „изяде“ черешите в Източна България

1
В Русенско температурата падна до -9 градуса, при което нищо не може да спази плодни пъпки от замръзване
В Русенско температурата падна до -9 градуса, при което нищо не може да спази плодни пъпки от замръзване Снимка: Facebook

В Русенско температурата падна до -9 градуса, при което нищо не може да спази плодни пъпки от замръзване

Производители спасяват с дъждуване пъпките от мразовете

Производителите на плодове от източната част на страната са пострадали най-много от последните мразове.

„Годината замина за много производители, след като имаше температури от – 5 градуса и надолу дори за няколко часа. Никой не е очаквал такъв студ, ситуацията е направо трагична“, коментира Коста Петров, председател на сдружение „Българска праскова“, предаде Agri.bg.

В Сливенския регион, където конкретно работи той, температурите са били между -4 и -7 градуса. В Силистренска област и около гр. Сливо поле, Русенско температурата е паднала дори до -9 градуса. В този случай нито задимяването, нито препарати, а дори и пръскачките не могат да спасят от замръзване пъпките.

Костилковите видове са най-пострадали. До пазарите тази година ще достигнат по-малко български кайсии, череши и праскови. Градините с тези видове на места са засегнати до 100%, на други между 50% и 80%. Част от сливите също са ударени. Около половината от тях са повредени в Сливенско. Ябълките, които цъфтят в средата на април и другите семкови видове все още имат шанс.

В няколко региони има производители, които притежават системи за дъждуване на дърветата, чиято цел е да се спасят плодовете още в зародиш като се замрази пъпката отвън и по този начин се капсулова. Те са опитали да третират по този начин дърветата, но за съжаление се оказва, че и пистолетите, които разпръскват водата са замръзнали.

Въпреки това резултатите са обнадеждаващи, пълна яснота на цялостната картина обаче ще има след няколко дни.

Независимо от тежките поражения, работата по овощните градини ще продължи. „Това не могат да разберат чиновниците, че при нас грижите и разходите продължават, независимо от това, че няма да прибираме реколта“, коментира Петров. Ако не се поливат и пръскат дърветата, следващата година няма да заложат плод изобщо.

Колкото до възможността за поливане, ситуацията е – вода газя, жаден ходя. Има изградени канали, макар и вече в много лошо техническо състояние, става дума за напоителен район Средна Тунджа, но няма вътрешноканална мрежа. „За да прекарам водата до моите градини трябва да мина през няколко чужди имота, това не е възможно“, казва още производителят.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари