Стойчо Кацаров: НЗОК трябва директно да плаща онколекарствата

0
Бившият здравен министър смята централизираните търгове за ненужни
Бившият здравен министър смята централизираните търгове за ненужни

Бившият здравен министър смята централизираните търгове за ненужни

Бившият здравен министър д-р Стойчо Кацаров критикува сегашния модел за осигуряване на медикаменти за онкоболни, като призова Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да поеме директното им реимбурсиране. В ефира на bTV той посочи, че провеждането на обществени поръчки за тези специфични лекарства е основната причина за драстичните разлики в цените им сред лечебните заведения в страната.

Проблемът с обществените поръчки

Според д-р Кацаров, настоящите предложения за законови промени, целящи въвеждане на регулация чрез централизирани търгове, няма да решат проблема. Той е категоричен, че подобен подход създава несъвместимост в системата.

„Това да има централизирани търгове в Министерството на здравеопазването, а частните болници също да провеждат търгове са две неща, които са несъвместими. Или провеждаш търг в Министерството на здравеопазването, или всяка болница провежда търгове“, обяснява бившият здравен министър. Неговата дългогодишна позиция е, че нито едно лечебно заведение – независимо дали е държавно, общинско или частно – не бива да се занимава с подобни процедури за онколекарства.

Европейският модел без търгове

Като представител на пациентските организации в Надзорния съвет на НЗОК, д-р Кацаров дава за пример реимбурсирането на други животоспасяващи медикаменти, при които моделът работи ефективно и без сътресения.

„Да сте чули за търгове за инсулин, или за лекарства за хипертония, или за белодробни заболявания, за астма? Не сте чули. Здравната каса има процедура по договаряне на цени и на отстъпки с производителите. Тя не провежда търгове, а заплаща лекарствата и тази процедура, макар и с някои забележки, работи добре“, изтъква експертът. Този механизъм, познат в европейската практика, напълно елиминира нуждата от провеждане на обществени поръчки.

Сблъсък с министерството

Визията на д-р Кацаров влиза в противоречие с позицията на здравния министър Катя Ивкова, според която най-доброто решение е провеждането на търгове на ниво министерство с цел договаряне на по-изгодни условия.

„Всъщност опитът показва точно обратното. През септември миналата година беше проведено такова рамково договаряне в Министерството на здравеопазването и постигнатите цени са по-високи от цените, които дотогава плащаше Здравната каса за едни и същи лекарства. Това е една от причините за големите разлики в заплащането на отделните лекарства“, контрира Кацаров.

Той обяснява пазарната логика зад по-високите цени с факта, че рамковото договаряне не гарантира на фармацевтичните компании закупуването на определени обеми, което логично ги стимулира да оферират по-високи стойности.

„Порочното е това, че един плаща, а друг купува. И той може да купува на каквато си иска цена“, обобщава ситуацията д-р Стойчо Кацаров, призовавайки за спешно уеднаквяване на процедурите за онколекарствата с тези за всички останали медикаменти в държавата.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Ох, сънувах ужасен кошмар. Тъщата води на каишка огромен крокодил. Зинала уста, големи, жълти, криви зъби!

- Моля те спри, че ми става лошо!

- Чакай! Чакай, да ти опиша и крокодила.

Нови коментари