Станислав Стоянов поиска среща с Урсула фон дер Лайен за отлагане на еврото
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 2

Евродепутатът отчита 5,2% инфлация и настоява за едногодишна отсрочка на присъединяването
Евродепутатът от "Възраждане" и председател на европейската партия "Европа на суверенните нации" Станислав Стоянов изпрати официално писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. В него той настоява за лична среща, на която да бъде обсъдено отлагането на планираното присъединяване на България към еврозоната през 2026 година.
"Целта е да се стигне до обсъждане на последните развития, свързани с планираното присъединяване на България към еврозоната през 2026 г.", се посочва в писмото на българския представител в Европейския парламент.
Тревожни икономически показатели
Основните аргументи на Стоянов се базират на последните данни от Националния статистически институт (НСИ). Според тях годишната инфлация в страната е достигнала 5,2% през ноември 2025 година.
"Това показва, че към настоящия момент критерият за конвергенция по отношение на инфлацията не е изпълнен", подчертава Станислав Стоянов в обръщението си към Фон дер Лайен.
Допълнително безпокойство буди и предупреждението на Фискалния съвет на България за сериозен риск от процедура по прекомерен дефицит през 2027 година. Прогнозите сочат реален бюджетен дефицит за 2026 година в размер на 8,1%, което се случва на фона на политическа нестабилност и липса на приет държавен бюджет.
Искане за отсрочка
В рамките на исканата среща, Станислав Стоянов планира да запознае председателя на Европейската комисия както с икономическите показатели, така и с нагласите на българското общество. Той предлага да се разгледа възможността за едногодишно отлагане на приемането на еврото.
"Приветствам обмен на мнения относно възможността за разглеждане на едногодишно отлагане на присъединяването на България към еврозоната, с оглед на гарантиране на фискалната стабилност и запазване на доверието в процеса", пише още евродепутатът.
Съдебна битка в Люксембург
Действията на Стоянов са продължение на последователната политика на "Възраждане" за запазване на българския лев. По-рано през годината той внесе искане в Съда на Европейския съюз в Люксембург за анулиране на решението за приемане на страната в еврозоната от 1 януари 2026 година.
Съдът вече назначи съдебен състав по исковата молба на Стоянов, както и по втора жалба, подадена от група от 13 български граждани. Според Секретариата на Съда, жалбите са преминали първия етап на допустимост и не са отхвърлени като "явно недопустими". В момента тече срокът, в който Съветът на Европейския съюз трябва да изпрати своя писмен отговор, след което ще бъде решено дали производството да продължи с устна фаза.
























Докладвай този коментар за нередност
×До 1: Една подробност за вица за казана и българите - последното нещо, което ОПГ Израждане защитава, са българските интереси. Имат си поръчения хората от Мацква и Мутрофанова, най-вече да съсипят не само България, а и Европа - изпълняват си ги, в служба на руските интереси. Срещу заплащане, разбира се, и то в евро, не в рубли. Не само този глист от снимката, и другият гол охлюв, сега в Европарламента, който години наред необезпокоявано трови мозъците на балъците с руска пропаганда от Националното радио.
Докладвай този коментар за нередност
×Какво : да кажа не знам просто. Но се сещам за вица за казана с българите в ада. Сигурно иска и да махнем валутния борд и да стане като преди - работиш за левовата равностойност на 2-3 долара за цял месец. С еврото такива конфузни ситуации нещо не се случват май.