Ситуацията във „Фолксваген“ е повече от критична

1
Автомобилният гигант пред най-голямата буря в историята си
Автомобилният гигант пред най-голямата буря в историята си

Автомобилният гигант пред най-голямата буря в историята си

Оливер Блуме, главен изпълнителен директор на „Фолксваген“, предупреди за сериозни предизвикателства пред германската автомобилна индустрия. Според информация на Франс прес компанията обмисля мащабни съкращения и закриване на обекти заради световната конюнктура и силната конкуренция от Китай.

Най-голямата буря в историята

В навечерието на серия от срещи с персонала Блуме описва състоянието на автомобилостроителя като изключително тежко. В съобщение до служителите, публикувано във вътрешната мрежа на компанията, той заявява: „Преживяваме най-голямата буря в историята си.“ Най-големият европейски производител е изправен пред сериозен проблем със свръхпроизводството, което според данните достига 500 000 автомобила годишно на територията на Европа.

Риск за хиляди работни места

През следващите дни ръководителят на компанията ще представи актуализираните планове за икономии пред представители на персонала в централата във Волфсбург, както и в базите в Цвикау и Емден. Въпреки че окончателно решение за затваряне на обекти все още не е взето, прогнозите остават песимистични. Блуме е категоричен, че закриването на мощности ще бъде последната, но и най-скъпа стъпка.

„Понастоящем не виждаме начин заводите в Емден, Хановер, Цвикау и Некарзулм да останат рентабилни през следващото десетилетие“, предупреждава той. Ръководството проучва и алтернативни индустриални решения, като се водят напреднали преговори с предприятия от отбранителната промишленост за евентуално използване на завода в Оснабрюк.

Съпротива от страна на синдикатите

Групата вече е дала зелена светлина за съкращаването на 50 000 работни места, като до момента са сключени споразумения с 37 000 служители. Плановете за икономии, представени още през юли, срещнаха отпор от страна на правителството на провинция Долна Саксония, което притежава 20 процента от акциите с право на глас и отказа да ги одобри.

Председателят на влиятелния профсъюз И Ге Метал (IG Metall) Кристиане Беннер критикува остро ръководството на автомобилния гигант. Тя даде ясна заявка, че служителите ще окажат сериозна съпротива срещу всякакви опити за закриване на производствени мощности.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Сега като видиш майка ми, че е напълняла, да не изръсиш някоя глупост!

- Оооо, тъща и половина, здравей!

Нови коментари