Съдия и киберексперт показаха на русенски ученици тъмната страна на интернет

0
Възпитаници на СУПНЕ "Фридрих Шилер" научиха как да се пазят от онлайн секти и кибертормоз
Възпитаници на СУПНЕ "Фридрих Шилер" научиха как да се пазят от онлайн секти и кибертормоз Снимка: Окръжен съд - Русе

Възпитаници на СУПНЕ "Фридрих Шилер" научиха как да се пазят от онлайн секти и кибертормоз

Активна дискусия за рисковете в дигиталното пространство се проведе днес в Окръжен съд – Русе. Магистрати и експерти посрещнаха ученици от девети и десети клас на СУПНЕ "Фридрих Шилер", за да обсъдят една от най-наболелите теми на съвремието – "Опасностите в интернет".

В ролята на лектори влязоха административният ръководител на съда Николинка Чокоева и главен асистент д-р Александър Кирков – преподавател и ръководител на Научноизследователската лаборатория по киберсигурност към УниБИТ.

Дискусия вместо лекция

Срещата премина в интерактивен формат, далеч от сухите академични лекции. Съдия Чокоева приветства младежите и ги поздрави за желанието им да повишат своята дигитална култура.

"Д-р Кирков ангажира подрастващите, задавайки им креативни и провокативни въпроси, с което превърна срещата в активна дискусия," съобщиха от пресцентъра на съда. Учениците демонстрираха висока активност и се включиха с конкретни въпроси от своето ежедневие.

Скритите заплахи в мрежата

Основен акцент в разговора беше сигурността при използване на социални мрежи и мобилни устройства. Експертите разясниха на гимназистите как да защитават личните си данни и какви са белезите на отговорното онлайн поведение.

Специално внимание беше обърнато на по-малко познати, но изключително опасни явления – дейността на сектите в интернет. Д-р Кирков разкри методите, чрез които тези групи злоупотребяват с емоциите на хората и манипулират младежите през онлайн канали.

Смартфонът като оръжие

По време на срещата беше засегната и темата за кибертормоза. Лекторите обясниха как смартфоните могат да се превърнат в инструмент за извършване на престъпления и какви са правните и морални последици от подобни действия.

Целта на инициативата е да изгради критично мислене у младите хора и да повиши информираността им за капаните на виртуалния свят.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Две мутри отишли на балет. Единият заспал, а другият го ръчка:

- Събуди се, бе, заради тебе тия тука на сцената ходят на пръсти!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари